02.04.2021 Piątek: Na wielkanocnym stole.

utworzone przez | Kwi 2, 2021

1. „Gimnastyka Smyka” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniami:
  1. „Zając wyskakuje z kotlinki” – zabawa bieżna – dzieci biegają po np. dywanie, na sygnał opiekuna, np. klaśnięcie, kucają i wykonują wyskok. Zabawa trwa ok. 2 minut.
  2. „Zając się rozgrzewa” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych – opiekun prezentuje ćwiczenia, dziecko powtarza np. krążenia ramion w przód i do tyłu, skręty tułowia, krążenia bioder, skłony.
  3. ,,Skok zająca” – dziecko wybiera sobie dowolne miejsce i na sygnał opiekuna, np. klaśnięcie wykonuje skok z miejsca w dal. Zabawę powtarzamy 3-4 razy. Możemy mierzyć skoki i porównywać, który był najdłuższy, a który najkrótszy.

2.„Zajączki odpoczywają” – ćwiczenie artykulacyjne.

Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym. Mogą zamknąć oczy. Wykonują zadania, o których mówi opiekun.

• opiekun mówi, że baranek ma okrągłe rogi. Zadaniem dzieci jest rysować czubkiem języka kółeczka, przesuwając jego czubek po górnej i dolnej wardze. Powtarzamy 3-4 razy.
  • kolejno dotykają czubkiem języka każdego zęba, najpierw na górze, potem na dole, udając kurę, która liczy kurczęta. Powtarzamy 2-3 razy.
  • na zakończenie dzieci wdychają powietrze nosem i wydychają ustami, naśladując dmuchanie na gorące jajka. Powtarzamy 3-4 razy.

3. „Na wielkanocnym stole” – zabawa dydaktyczna.

Opiekun pyta dziecko:

• Jakie potrawy mogą znaleźć się na wielkanocnym stole?
  • Co może się znaleźć poza jedzeniem na wielkanocnym stole? (bukszpan, bazie, pisanki, dekoracyjne zajączki, baranek)

Następnie prezentujemy karty obrazkowe przedstawiające różne potrawy wielkanocne. Odczytujemy zagadki i prosimy, aby dziecko udzieliło odpowiedzi poprzez wskazanie odpowiedniej karty obrazkowej.

Mięsny lub warzywny.
Przeważnie brązowy,
Na Wielkanocnym stole
do jedzenia gotowy.
(pasztet)

Wielkanocna zupa,
w niej kiełbaska pływa.
Jest tam też jajeczko,
żółte jak słoneczko.
 (żurek)

Podłużna, jaśniutka,
smaczna i pachnąca.
Lecz nie dla bobasa
,
ta biała (kiełbasa).

Wyrośnięta pani,
lukrem jest polana.
Na świątecznym stole
pyszni się od rana.
 (baba wielkanocna)

Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała.
(jajka)

Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszn
y (mazurek)

4. ,,Święta wielkanocne z jajkiem i zającem” – utrwalenie znajomości tekstu.

5. Karta pracy nr 24 – ćwiczenie grafomotoryczne, doskonalenie sprawności wzrokowo – ruchowej, doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie do 8.

Miłego dnia, Wasza Pani Ola 🙂