04.05 PONIEDZIAŁEK

utworzone przez | maj 4, 2020

TEMAT: EUROPA – Unia Europejska

Cele:
– wprowadzenie podstawowych informacji o Unii Europejskiej (wyjaśnienie pojęcia – Unia Europejska, flaga, waluta).
– poznanie legendy o Zeusie i księżniczce Europie

– poznanie hymnu Unii Europejskiej

Cele szczegółowe:

Dziecko
– zna flagę Unii Europejskiej
– potrafi rozpoznać i omówić wygląd flagi Unii Europejskiej

– potrafi wymienić niektóre państwa należące do Europy
– wie, jakim językiem posługują się mieszkańcy danego kraju;
– wykonuje pracę plastyczną na dany temat;

Zadanie 1

Zapytaj dziecko – czy wie co to jest Europa?

Pokaż dziecku na mapie kontynenty. Pokaż na którym kontynencie leży Polska, zwróć uwagę na wielkość, kształt.

Przeczytaj dziecku legendę, poproś o uważne wysłuchanie legendy

Legenda o pięknej Europie

Według legendy bardzo dawno temu na wybrzeżu Morza Śródziemnego, żyła księżniczka o imieniu Europa, która była w owym czasie najpiękniejszą kobietą na świecie. Jej ojcem był król Agenor. Pewnej nocy Europie przyśniło się, że kłócą się o nią dwa kraje, które mają postacie kobiet. Pierwszy kraj, Azja, chciała, aby Europa pozostała tu, gdzie jest. Drugi, kraj leżący po przeciwnej stronie, otrzymał od władcy bogów Zeusa rozkaz wyprowadzenia jej nad morze. Następnego ranka Europa zbierała nad brzegiem morza kwiaty. W pewnej chwili z wody wyszedł potężny, lecz łagodny byk, Europa wcale się go nie bała. Przekonał on Europę, by usiadła na jego grzbiecie i popędził przed siebie. Po drodze byk wyznał Europie, że jest Zeusem, który przybrał postać zwierzęcia. Uprowadził księżniczkę na grecką wyspę Kretę i tam pojął za żonę. Nazwa Europy wywodzi się z greckiego euros w znaczeniu „ciemna woda”.

Zadaj dziecku pytania
– kim była Europa? (księżniczką)
– jak miał na imię władca bogów, który zakochał się w Europie? (Zeus)
– w jakie zwierzę zamienił się Zeus? (w byka)
– czy Europa bała się byka? (nie)
– na jaką wyspę Zeus uprowadził księżniczkę (na wyspę Kretę)

Wyjaśnij dziecku, że nazwa Europa pochodzi od imienia księżniczki córki króla Agenora. Zwróć uwagę dziecku, że to tylko legenda, bajka, historia wymyślona po to, by wyjaśnić tajemnicę pochodzenia, która wciąż czeka, by ją tak naprawdę wyjaśnić.

Zadanie 2

Pokaż dziecku na mapie państwa, które leżą w Europie

Zwróć uwagę, że nasza Ojczyzna Polska znajduje się w środku Europy.

Pokaż dziecku filmik: Państwa Europy i ich stolice

Po obejrzeniu filmiku powiedz dziecku, że Europa to kontynent, na którym znajduje się dużo państw (dzieci znają nazwy niektórych państw)

Zadanie 3

Zapytaj dziecko czy może wie – Co to jest Unia Europejska?

Jeżeli dziecko nie będzie wiedziało trzeba mu to wyjaśnić Pokaż dziecku filmik – Unia Europejska: Poznaj Unię

Niektóre kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska.
Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie.
W skład Unii Europejskiej wchodzą państwa, które postanowiły pomagać sobie w trudnych sytuacjach, pomagać biedniejszym krajom, ustalać wspólne decyzje i szanować się na wzajem
– pokaż dziecku na mapie te kraje

Zadanie 4

Pokaż dziecku flagę Unii Europejskiej

Zwróć uwagę, iż każde państwo ma swoja flagę (można zapytać dzieci, jakie barwy ma flaga Polski).
– zapytaj dziecko, jak wygląda flaga UE?
Jest na niej 12 złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle.
Kolory flagi przypominają nam lato: niebieskie niebo i żółte słońce.

To jest flaga Europejska.
Ciekawostka
Jest to symbol nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.
Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą Państw Członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE

Zadanie  5

Wytłumacz dziecku co to jest waluta.

Pokaż dziecku euro i wytłumacz, że: większość krajów posługuje się takimi samymi pieniędzmi.
Czy wiesz jakimi?
(1 euro = 100 centów)
Pokaż banknoty, monety
(Można zaznaczyć, że w Polsce płacimy złotówkami (pokazać) ale już niedługo może i u nas będzie obowiązywała waluta Euro)

Zadanie 6
Posłuchajcie hymnu Unii Europejskiej

Hymnem Unii Europejskiej jest fragment Symfonii Ludwiga van Beethovena „Oda do radości”.

Poproś dziecko o zaśpiewanie hymnu Polski ,,Mazurka Dąbrowskiego (dzieci znają wszystkie zwrotki, tylko przypomnij dziecku słowa)

Zapytaj dziecko jak należy zachowywać się podczas śpiewania hymnu.

Zadanie 7
Poproś dziecko o narysowanie flagi Unii Europejskiej lub jej pokolorowanie, jeżeli taka kolorowankę posiadacie.

Miłej zabawy

Pani Janka