05.05 WTOREK

Potrzebna będzie: mapa Polski

Zobaczcie filmik: Polska, mieszkamy w Polsce

Pokaż dziecku na mapie Polski Warszawę

Zapytaj: Co oznacza słowo: stolica?

Stolica – jest to główne miasto jakiegoś państwa, w którym znajduje się siedziba rządu

Następnie wspólnie z dzieckiem odnajdźcie na mapie Tarnowskie Góry i stolicę Polski – Warszawę. Sprawdźcie, jaką drogę trzeba pokonać, aby dojechać z naszego miasta do Warszawy. Podaj dziecku odległość w kilometrach. Powiedz, ile czasu potrzeba na taką podróż, gdybyście jechali do stolicy, np. samochodem, autobusem, pociągiem lub lecieli samolotem.

Zadanie 2: Poznawanie historii Warszawy.

Pokaż dziecku herb Warszawy

Zapytaj dziecko czy wie, dlaczego w herbie Warszawy jest syrenka?

Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim ogonem – Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Tarcza i miecz jej w tym pomagają

Zobaczcie legendę o syrence warszawskiej:

Zadanie 3: Wycieczka do Warszawy

Wyjaśnij dziecku, że przed odwiedzeniem jakiegoś miejsca warto najpierw zapoznać się z jego historią. Warto również zaopatrzyć się w przewodnik- czyli małą książeczkę, w której można znaleźć wiele cennych informacji o miejscu, do którego przyjechaliśmy, np. co warto obejrzeć i jak się poruszać.

Zapraszam na spacer po Warszawie. Zobaczcie filmik: Spacer po stolicy

I jeszcze jeden filmik: Warszawa z lotu ptaka

Opowiedz dziecku o najważniejszych miejscach w Warszawie.

Stare Miasto to najstarsza część Warszawy. Znajdują się tu piękne, stare kamienice. W czasie II wojny światowej Stare Miasto było całkowicie zburzone. Zostało jednak odbudowane. Na Starym Mieście przy placu Zamkowym znajduje się Zamek Królewski. Był siedzibą królów. Podczas wojny został również zupełnie zniszczony. Polacy odbudowali zamek. Dzisiaj można zwiedzać jego piękne wnętrza.

Tuż obok zamku stoi kolumna Zygmunta III Wazy. To bardzo wysoki pomnik, przedstawiający polskiego króla – Zygmunta III Wazę. Spogląda on z góry na swoje miasto. W ręce trzyma miecz. Jest gotowy w każdej chwili ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem i razem z nimi bronić miasta.

Łazienki Królewskie to ogromny park. Było to ulubione miejsce jednego z królów polskich – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spotykał się on tutaj z bardzo ważnymi ludźmi. W Łazienkach można zobaczyć piękne budowle, np.: Pałac na Wyspie, Amfiteatr. Są one otoczone bardzo bogatą roślinnością. W Łazienkach znajduje się również pomnik bardzo znanego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina.

W Pałacu Kultury i Nauki znajdują się m.in. teatry, kina, muzea, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie, instytucje naukowe, sale koncertowe. Organizowane są wystawy, kiermasze, targi. W Pałacu Kultury i Nauki odbywa się również wiele bardzo ciekawych zajęć dla dzieci.

W budynku Sejmu znajduje się siedziba najwyższych władz państwa. To tutaj zapadają bardzo ważne decyzje dla wszystkich Polaków. Sejm obraduje systematycznie, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Można je obejrzeć np. w telewizji lub usłyszeć w radiu.

Stadion Narodowy został zbudowany niedawno, na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – tak zwane Euro 2012. Znajduje się nad Wisłą. Stadion jest w kolorach biało-czerwonych. Krzesełka na Stadionie Narodowym są również w kolorze biało-czerwonym. Odbywa się na nim wiele imprez sportowych i koncertów.

Zadanie 4: Posłuchajcie piosenki: „To jest mój kraj” (dzieci znają słowa)

• (Zadania w książce niebieskiej str. 17, 18, 19)

Zadanie 5. Syrenka warszawska- propozycja pracy plastycznej

szablon syrenki warszawskiej