06.05.2020 Środa: Domy i domki.

utworzone przez | 6 maja, 2020

TEMAT TYGODNIA: Moja okolica, mój region.

TEMAT DNIA:  Domy i domki.

DATA: 06.05.2020

1.Gdzie mieszkam? – zabawa słowna.

Pytamy dzieci, czy pamiętają w jakiej miejscowości mieszkają. Prosimy, aby dokładnie podało nazwę. Następnie Rodzic podaje dziecku dokładny adres zamieszkania. Staramy się, aby dziecko zapamiętało ulicę, numer domu oraz miejscowość.

Demonstrujemy ilustracje domu jednorodzinnego i bloku mieszkalnego. Pytamy dzieci:

• Czy wiesz, co przedstawiają ilustracje?
  • Jak nazywają się te budynki?
  • Mieszkasz w domu czy w bloku?
  • Jak myślisz, czym różni się dom od bloku?

Wyjaśniamy, że w domu zazwyczaj mieszka jedna rodzina, zaś w bloku mieszka więcej rodzin.

2. Figury geometryczne – przypomnienie kształtów.

Włączamy dzieciom nagranie, które oglądają do końca. Następnie demonstrujemy dzieciom kształty umieszczone poniżej i prosimy, aby je nazwały oraz wskazały co w najbliższym otoczeniu jest w tym samym kształcie np. koło – zegar, okno –kwadrat itp.

3. Dorysuj brakujące elementy – zabawa plastyczna.

W galerii poniżej umieszczony jest rysunek domu, zadaniem dzieci jest jego dokończenie, zgodnie z poleceniami:

• pomiędzy oknami dorysuj drzwi;
  • na dachu dorysuj komin;
  • przed domem narysuj chodnik;
  • obok domu dorysuj chodnik;

4. Domy, domki domeczki – zabawa z wykorzystaniem karty pracy.

Polecenie nr 1: Policz wszystkie domki, wskaż liczbę na paluszkach a następnie pokoloruj tyle kołek, ile  domków na karcie pracy.

Polecenie nr 2: Wskaż najmniejszy i największy domek.