08.05 PIĄTEK

utworzone przez | maj 8, 2020

TEMAT: STROJE I PIOSENKI LUDOWE WYBRANYCH REGIONÓW POLSKI

Regionalizm odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji dziecka przedszkolnego. Poprzez zajęcia z edukacji regionalnej można ocalić od zapomnienia tradycje, zwyczaje i obyczaje, stroje obowiązujące w danym regionie. Tworzą się więzi rodzinne, ze swoją miejscowością, regionem, ojczyzną.

Cele główne:

– Zapoznanie ze strojami ludowymi wybranych regionów Polski ze szczególnym zwróceniem uwagi na strój śląski

– Wyrabianie szacunku dla ludzi noszących stroje ludowe.

Dziecko:

– Potrafi wskazać strój śląski wśród innych strojów ludowych

– Potrafi zaśpiewać piosenkę ludową.

Zadanie 1

Pokaż dziecku na mapie Polski wybrane regiony (śląski, kaszubski, kujawski, kurpiowski,  podhalański, łowicki i krakowski).

Powiedz dziecku, że Polska podzielona jest na małe regiony (województwa), takie małe Ojczyzny w których mieszkają Polacy (nad morzem, w górach, w środku Polski itd.) Każde województwo (mała Ojczyzna) ma swoją stolicę. Tarnowskie Góry należą do województwa śląskiego.

Województwo śląskie położone jest w południowej Polsce i graniczy od południa z Czechami i Słowacją. Stolicą województwa są Katowice- pokaż dziecku na mapie

Każdy turysta w województwie śląskim odnajdzie tu coś dla siebie: góry i górskie kurorty, uzdrowiska, rozbudowane aglomeracje z ośrodkami kultury i rozrywki, a także atrakcje ze Szlakiem Zabytków Techniki na czele, obejmującym swym zasięgiem prawie cały region i Kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, wpisaną na listę UNESCO; dodatkowo smaczna kuchnia i wiele terenów zielonych; województwo śląskie to bogaty w atrakcje turystyczne region ze stolicą w Katowicach.

Zadanie 2

Poproś dziecko, aby wymieniło miejsce w Polsce które np. chciałoby odwiedzić, lub miejsca, w których spędziło wakacje – dziecko uzasadnia wybór danej miejscowości i wskazuje na mapie

 Dziecko z rozsypani literowej układa nazwy miast (np. Katowice, Zakopane, Gdynia ).

 Powiedz dziecku, że wymienione miasta znajdują się w różnych regionach Polski.

Zadanie 3

Pokaż dziecku filmiki: Ludowe stroje

Po obejrzeniu filmików porozmawiaj z dzieckiem na temat ubiorów- jak ludzie ubierali się dawniej a jak teraz. Poproś dziecko, aby opisało charakterystyczne cechy niektórych strojów.

Pokaż dziecku strój śląski bytomski – dawno temu tak ubierali się nasi pradziadkowie, prababcie

Poproście dziecko aby opisało wygląd stroju (damski i męski).

https://www.polskatradycja.pl/folklor/stroje-ludowe/slask/stroj-bytomski.html

Powiedz dziecku:

Jeszcze dzisiaj na Górnym Śląsku są miejscowości, gdzie starsze osoby ubierają się zgodnie ze starą tradycją. Młodsi po ludowy strój sięgają z okazji większych świąt. Stroje zakładają tancerze-zespoły ludowe. Niedaleko Tarnowskich Gór w Koszęcinie mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zadanie 4

Wysłuchajcie śląskiej piosenki ludowej ,,Szła dzieweczka do laseczka’’

,,Miotlarz’’  – taniec śląski

Powiedz dziecku, że każdy region posiada swoje przyśpiewki, piosenki ludowe, tańce. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki temu przetrwały do dzisiaj .

Powiedz dziecku, że każdy region, w zależności od pory roku ma swoje zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, andrzejkowe czy wiosenne.

Zadanie 5

Pobawcie się w popularną zabawą ludową: “Jaworowi ludzie”.

Jawor, jawor, jaworowi ludzie!

Co wy tu robicie?

Budujemy mosty dla pana starosty.

Wszystkie dzieci przepuszczamy.

Tylko jedne zatrzymamy.

Miłej zabawy

Pani Janka

Skip to content