12.04.2021 Z KULTURĄ ZA PAN BRAT

TEMAT TYGODNIA : Z KULTURĄ ZA PAN BRAT

TEMAT DNIA : PRZEDSZKOLNA DRAMA

DATA : 12.04.2021 / PONIEDZIAŁEK /

CELE OGÓLNE : rozumienie znaczenia uczuć w życiu człowieka , wykorzystanie dramy jako środka do wyrażania emocji

ROZPOZNAJ EMOCJE PRZEDSTAWIONE NA OBRAZKU

Po obejrzeniu obrazków rodzic może pokazać dziecku emocje na własnej twarzy , a dziecko powinno je rozpoznać . Role można odwrócić i teraz dziecko wyraża uczucia . Wszystkie emocje należy omówić zwracając uwagę na te złe i dobre .

Omawiamy z dzieckiem sytuacje , które je złoszczą i pytamy dlaczego . Próbujemy wytłumaczyć , że każdy człowiek powinien panować nad swoimi emocjami , aby nie miały one złego wpływu na innych .

Następnie pytamy dziecko o to jak można wyrazić złość poprzez mimikę twarzy lub zachowanie .

WYRAŻANIE EMOCJI ZA POMOCĄ RYSUNKU

POMOCE : kartka , kolorowe kredki

Proponujemy dziecku wyrażenie złości na kartce . Może to być dowolny rysunek . Dziecko rysuje złość , używając dowolnych kolorów .

Omawiamy z dzieckiem rysunek pytając czy ten obrazek jest ładny ? Czy podobają ci się jego kolory ? itp

Następnie proponujemy dziecku narysowanie uczucia radości i szczęścia .

Porównujemy obrazki i wybieramy te uczucia, które dziecko woli przeżywać i chciałoby ,aby zawsze mu towarzyszyły .

CO TO JEST DRAMA ?

PRZYBLIŻENIE METODY WYRAŻENIA UCZUĆ

Drama to rodzaj zabawy teatralnej , w której bawimy się , wcielając się w różne role , żeby lepiej poznać siebie i innych. Dzięki nim dowiecie się na przykład jak inna osoba wygląda ,gdy się złości , jest smutna czy wesoła .

PROPONOWANE ZABAWY Z WYKORZYSTANIEM DRAMY :

LUSTRO : Stajemy na przeciw siebie . Dziecko jest odbiciem w lustrze i naśladuje ruchy rodzica . Następnie należy zgadnąć jaka to była czynność . Można zamienić się rolami lub włączyć do zabawy pozostałych członków rodziny .

TULIMY SMUTEK : Rodzic udaje ,że jest smutny a dziecko próbuje go pocieszyć , rozśmieszyć lub wymyślić sposób , aby go rozweselić . następnie zamieniamy się rolami . Można wyrażać inne uczucia np. złość

JAKA TO BAJKA ? : Dziecko odgrywa scenkę rodzajową , przedstawiającą fragment z bajki , a rodzic odgaduje tytuł . Można wyszukać rekwizyty znajdujące się w otoczeniu .

Bajka dla dzieci po polsku o emocjach – Polski program UBU …

https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDsKliknij, aby wyświetlić w usłudze