12.05.2020 Wtorek: Biedroneczki.

utworzone przez | 12 maja, 2020

TEMAT TYGODNIA: Łąka w maju.

TEMAT DNIA:  Biedroneczki.

DATA: 12.05.2020

1. Biedronka – prowadzenie do tematu.

Biedronka jest owadem. Inaczej możemy ją nazwać bożą krówką. Jest bardzo malutka. Zazwyczaj wielkości Twojego paznokcia. Biedronka ma czarną głowę z jasnymi plamkami przy oczach. Na czerwonych pokrywach, znajduje się siedem mocno czarnych plamek. Po trzy plamki na każdej z nich oraz jedną wspólną. Pokrywa ma za zadanie chronić skrzydełka Biedronki. Biedroneczka żywi się zazwyczaj mszycą – szkodnikami, które niszczą rośliny.

2. Mała Biedroneczka – osłuchanie się z piosenką autorstwa K.Bożek – Kowki.

Włączamy nagranie umieszczone w linku poniżej, następnie rozmawiamy z dziećmi na temat treści utworu wykorzystując pytania poniżej:

• Gdzie latała mała Biedronka?
  • Ile kropek miała mała Biedroneczka?
  • Jakie zwierzęta spotkała na łące?
  • Co powiedziało jej każde zwierzątko?

3. Policz, ile jest – zabawa dydaktyczna.

Do zabawy potrzebujemy kość do gry oraz wycięte sylwety biedronek (sylwety umieszczone w galerii poniżej), które umieszczamy w kopercie.

Dzieci wypowiadając słowa rymowanki rzucają kością i wyjmują z koperty tyle liczmanów, ile oczek wyrzuconych jest na kostce. Zabawę powtarzamy 4-5 razy.

Biedroneczko leć do nieba. Przynieś mi kawałek chleba…

4. Skąd ten dźwięk – ćwiczenia słuchowe.

Prosimy, aby dzieci zamknęły oczy. Rodzic ustawia się w różnych miejscach pokoju i wydaje dźwięki np. szum. Zadaniem dziecka jest wskazanie, skąd dochodzi dźwięk.

5. Spokojnie oddychamy na łące – ćwiczenia oddechowe.

Włączamy dzieciom nagranie odgłosów łąki i prosimy, aby położyły się na plecach, zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że znajdują się na łące. Proponujemy dzieciom naukę poprawnego oddychania. Kładziemy na brzuchu dziecka książkę i określamy prawidłowy tor oddechowy: wdech nosem – wydech ustami.

6. Zabawy z kartami pracy.

Karta Pracy nr 1: Ile jest Biedronek? Tupnij nogą tyle razy. Nazwij pozostałe zwierzątka.

Karta Pracy nr 2: Wskaż najmniejszą i największą biedronkę na obrazku.

7. Biedronka – praca plastyczna.

Do wykonania pracy potrzebujemy farby, pędzelek, kartę papieru formatu A4, mazaki oraz połówkę jabłka.

Jabłuszko malujemy na czerwono i odbijamy na kartce papieru, następnie czarnym mazakiem domalowujemy brakujące elementy biedronki.