13.04.2021 W TEATRZE

utworzone przez | Kwi 13, 2021

TEMAT : Z KULTURĄ ZA PAN BRAT – W TEATRZE

DATA : 13.04 2021 / WTOREK /

CELE OGÓLNE : poznawanie znaczenia słowa teatr, rozwijanie umiejętności naśladowania

CO WIEMY O TEATRZE ?

Teatr to zaczarowane miejsce , które przenosi dzieci w świat fantazji , wciąga widza w fantastyczny świat , błyskawicznie uruchamia wyobraźnię . Pozwala na odbycie niecodziennej podróży pełnej wrażeń , niezwykłych przygód i niezapomnianych emocji .

Warto porozmawiać z dziećmi na temat teatru : czy wiedzą czym jest teatr , czy kiedykolwiek odwiedzili to miejsce , czy może uczestniczyli w jakimś przedstawieniu teatralnym , lub sami tworzyli teatr itp.

TEATR to miejsce , w którym odbywają się przedstawienia teatralne

Teatr to również przedstawienie , w którym występują aktorzy lub lalki / pacynki , kukiełki , marionetki , jawajki /

Każdy może stworzyć własny teatr lub zamienić się w aktora . Proponuję obejrzeć film i poszukać własnych inspiracji oraz zapoznać dzieci z teatrem .

ZABAWA RUCHOWA ” ŚPIĄCE MARIONETKI „

Dziecko zwija się w kłębek na podłodze . To śpiąca marionetka , która po chwili zaczyna się prostować i wstawać : najpierw na kolana , rozprostowuje ręce , potem wstaje , macha rękami , rusza nogami , zaczyna powoli chodzić , kiwając się i rozglądając na boki chodzi po pokoju . Można włączyć spokojną muzykę a dziecko porusza się w czasie jej brzmienia , gdy muzyka cichnie rodzic bije brawo i dziecko wraca do pozycji na podłodze .

RODZAJE LALEK TEATRALNYCH :

Propozycja stworzenia z dziećmi teatru kukiełkowego .

Teatrzyk kukiełkowy możemy zrobić niemalże ze wszystkiego . Do wykonania kukiełek możemy np. użyć stare skarpetki nie do pary .Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików , albo namalować je flamastrem . Proste kukiełki wykonać można z plastikowych sztućców , przyborów kuchennych , czy narzędzi ze zbioru taty . Do domowego teatru można również zaangażować lalki , pluszaki lub inne zabawki .

PRZYGOTOWYWANIE RODZINNEGO TEATRZYKU

WYKONANIE SCENY :

Do wykonania sceny potrzebujemy pudełka . W wersji najmniejszej może być to pudełko po butach , więcej zabawy będzie jednak , gdy zorganizujemy większe pudło . W jednej ze ścian wycinamy dziurę . Powierzchnię pozostałą dookoła otworu ozdabiamy według uznania . Można doczepić kurtynę z materiału / ale to już wymaga większego zaangażowania / .

Życzę wspaniałej zabawy i pozdrawiam serdecznie wszystkie dzieci i zaangażowanych rodziców . Bądźcie zdrowi i szybko wracajcie do przedszkola , bo bardzo za wami tęsknię

ASIA PICHURA