14.05.2020 Czwartek: Kwiaty majowej łąki.

utworzone przez | 14 maja, 2020

TEMAT TYGODNIA: Łąka w maju.

TEMAT DNIA:  Kwiaty majowej łąki.

DATA: 14.05.2020

1. Rośliny  łąkowe – oglądnie filmu edukacyjnego.

Włączamy film umieszczony w linku poniżej, następnie pytamy dzieci:

• Czy pamiętasz o jakich roślinach była mowa w filmie? Wymień trzy rośliny.
  • Czy z roślin zebranych na łące można zrobić lekarstwa?
  • Jaki kwiat polny najbardziej Ci się spodobał?

2. Wianek dla Mamy – zabawa z pokazywaniem.

Dzieci pokazują ruchem słowa czytanie przez rodzica.

Na majowej łące rosną różnokolorowe kwiaty  (dzieci unoszą dłonie od podłogi w górę)

pachnące maki, konwalie, fiołki i rumianki. (unoszą dłonie do nosa, robią wdech nosem)

Dzieci przyszły na łąkę (maszerują po sali)

i nazrywały kwiatów, (wykonują ruch zrywania kwiatów)

z których uplotły wianek dla mamy. (robią młynek przedramionami przed sobą)

Zaniosły mamie niespodziankę, (maszerują w miejscu, łączą dłonie na wysokości piersi)

a mama uśmiechnęła się i mocno przytuliła. (splatają ręce na wysokości ramion)

3. Maki, kaczeńce, niezapominajki – zabawa dydaktyczna.

Do zabawy potrzebujemy liczmany kwiatów umieszczone w galerii. Kartkę z kwiatkami drukujemy w dwóch kopiach, tak aby z każdego koloru było po 6 kwiatków. Kolorowe kwiaty rozsypujemy na dywanie – łące zaś zadania dzieci polegają na:

• posegregowaniu kwiatów ze względu na kolor – potrzebujemy kartki papieru formatu A4 w kolorze niebieskim, żółtym i niebieskim.
  • układanie rytmów np. czerwony kwiatek, niebieski kwiatek, czerwony kwiatek, niebieski kwiatek… dalej dziecko kontynuuje rytm samodzielnie
  • układanie dowolnych rytmów.

4. Nad pięknym modrym Dunajem – improwizacja ruchowa.

Rodzic czarodziejską różdżką zamienia dzieci w kwiaty, które tańczą w słońcu. Dzieci stoją w miejscu i ruchem ciała oddają nastrój muzyki.

5.  Doprowadź motylki do kwiatków – ćwiczenia grafomotoryczne z wykorzystaniem karty pracy umieszczonej w galerii.

6. Majowa łąka – praca plastyczna.

Do wykonania pracy potrzebujemy farby w kolorach kwiatów polnych (wg uznania dzieci). Paluszki moczymy w farbie i odbijamy na kartce papieru, gdy elementy wyschną dorysowujemy kredkami łodygi.

.