15.04.2021 Czwartek: Krowy i krówki

utworzone przez | kwiecień 15, 2021

Data: 15.04.2021

Temat tygodnia: Wiosna tuż tuż…

Temat dnia: Krowy i krówki.

1. Co otrzymujemy od zwierząt – oglądanie filmu edukacyjnego.

Po obejrzeniu filmu pytamy dzieci:

• Jakie zwierzęta występowały w filmie?
  • Jakie produkty otrzymujemy od tych zwierzątek?

Następnie czytamy dzieciom poniższe informacje:

• Mleko – zawiera bardzo dużo witaminy A, wapnia, sodu i potasu, więc jest zdrowe dla naszych zębów i kości. Dlatego wato codziennie sięgnąć po szklankę mleka. Bardzo zdrowe są również produkty, które robi się z mleka – jogurty, sery białe i żółte.
  • Jajka – dobrze działają na włosy i skórę. Dbają o nawilżenie i uelastycznienie skóry. Zawierają duże ilości witaminy A. Jajka możemy jeść na miękko bądź twardo, ale możemy także przyrządzić z nich omlety czy naleśniki.
  • Pierze – jako naturalny materiał pozwala skórze oddychać podczas snu i idealnie wchłania wilgoć. Dlatego warto spać pod ciepłą, puchową pierzynką.
  • Wełna – swetry, czapki i szaliki z wełny, nie tylko nas ogrzewają, ale i leczą. Wełna poprawia krążenie krwi i przynosi ulgę w bólach mięśni, stawów i kręgosłupa. Dodatkowo to bardzo ciekawy materiał, który w zimie nas ogrzewa, a w lecie chłodzi.

I rozmawiamy na temat powyższych informacji:

• Czy mleko jest dla nas zdrowe?
  • Jakie produkty mamy z mleka?
  • Na co dobrze wpływają jajka?
  • W jakiej postaci możemy jeść jajka?
  • Co mamy z pierza?
  • Co w zimie nas ogrzewa, a latem chłodzi?

2.  Jajka mamy od … – zabawa ruchowo-dydaktyczna..

Dziecko poruszają się swobodnie po pomieszczeniu w rytm w wygrywany przez opiekuna np. poprzez uderzenie dłoni o garnek. Na przerwę w grze opiekun wypowiada zdania: „Jajka/wełnę/pierze/mleko mamy od …”, a dziecko za zadanie poruszać się i wydawać odgłosy zwierzątka od którego mamy dany produkt. Zabawę prowadzimy 4-krotnie.

3. Układamy rymy – zabawa słowna.

Opiekun podaje dziecku dowolne słowo, a dziecko dopowiada do niego rym, np.

• krówka – mrówka
  • koń – słoń
  • kura – góra
  • kot – płot

4. Karty Pracy 2.20 – ćwiczenia motoryki małej, utrwalanie wiadomości na temat wiejskich zwierząt i produktów, które można od nich otrzymać.

Dzieci wycinają zdjęcia, a następnie dobierają w pary zwierzęta i produkty, które od nich otrzymujemy. Pary naklejają na kartce.

5. Wesoła krówka – praca plastyczna.

Dzieci naklejają na papierowy talerzyk (lub owal wycięty z papieru) wycięte z czarnego papieru plamy – łaty. U góry naklejamy wcześniej wycięte uszy. Mazakiem malujemy oczka, poniżej oczu doklejamy różowy owal – mordkę. Na mordce rysujemy dwie kropki i uśmiech.

Zachęcam do dzielenia się efektami Waszych prac plastycznych! 🙂

Miłego dnia, Pani Ola 🙂