22.04.2020 Środa: Dzień Ziemi

utworzone przez | Kwi 22, 2020

TEMAT TYGODNIA: Dbamy o przyrodę.

TEMAT DNIA:  Dzień Ziemi.

DATA: 22.04.2020

1. „Powitania nadszedł czas” – zabawa naśladowcza.

Powitania nadszedł czas (wszyscy machają do siebie nawzajem)
miło dzisiaj widzieć Was! (wszyscy uśmiechają się do siebie)
Ręce w górę (wszyscy podnoszą ręce w górę)
mały skok (wszyscy podskakują niziutko)
teraz w górę – hop, hop, hop! (wszyscy podskakują wysoko na każde słowo „hop”)

2.  „Kto zgadnie zagadkę?” – zagdaka wprowadzająca do tematu zajęć.

Co to za planeta okrągła,
na której
bez słońca, tlenu i wody
nigdy nie byłoby życia?
  (Rozwiązanie: Ziemia)

3. „Dzień Ziemi” – pogadanka z dziećmi.

Proszę opowiedzieć dzieciom, że dzisiaj tj. 22 kwietnia obchodzimy „Dzień Ziemi”. Następnie zapytać dzieci, czy może już wcześniej słyszały o tym dniu. Następnie podsumować: Dzień Ziemi – nazywany także Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi – jest to coroczna akcja, która odbywa się wiosną. Jej celem jest promowanie (przekazywanie wiedzy) postaw ekologicznych wśród ludzi. W tym dniu odbywa się wiele akcji, wydarzeń związanych z ekologią.

4.  „Obrót Ziemi” – zabawa ruchowa .

Do zabawy potrzebujemy kilka kulek z papieru lub gazety, które rozrzucamy po dywanie. Dzieci poruszają się pomiędzy piłkami w rytmie nagrania umieszczonego poniżej, Na przerwie w grze dzieci zabierają kulki z dywanu i obracają się wokół własnej osi. Zabawę powtarzamy 3-4-krotnie.

5. Kula ziemska – układanie puzzli.

Ilustrację umieszczoną w galerii poniżej drukujemy dwa razy. Jeżeli nie mamy możliwości wydruku, możemy odrysować. Jedną ilustrację tniemy na 4/5 części, drugą pozostawiamy bez zmian. Zadaniem dzieci jest ułożenie pociętych elementów wg wzoru. Następnie objaśniamy dzieciom, że ilustracja pokazuje nam kulę ziemską. Kolor niebieski oznacza wodę czyli oceany i morza, zaś kolor zielony lądy, czyli teren na którym mieszkamy.

6. Nasza ziemia – praca plastyczna z puchnącymi farbkami.

Pracę możemy wykonać na dwa sposoby.

• Potrzebujemy jedynie kolorowankę  przedstawiającą kulę ziemską (umieszczona w galerii poniżej) i dwa kawałki plasteliny w kolorze zielonym i niebieskim. Plastelinę rozmiękczamy w paluszkach. Niebieską rozcieramy w miejscu oceanów i mórz, zaś zieloną w miejscu lądów.
  • W drugim sposobie potrzebujemy kolorowankę, piankę do golenia oraz barwniki spożywcze w kolorze zielonym i niebieskim. Piankę wyciskamy do dwóch pojemników, do pierwszego dodajemy zielony barwnik, do drugiego niebieski – oba mieszamy. Powstałe puchnące farbki nakładamy pędzelkiem na kolorowankę.

7. Bystre oczko – połącz w pary takie same obrazki. Do wykonania pracy użyj ołówka.