24.04.2020 Piątek: Jestem Przyjacielem przyrody.

utworzone przez | Kwi 24, 2020

TEMAT TYGODNIA: Dbamy o przyrodę.

TEMAT DNIA:  Jestem przyjacielem przyrody.

DATA: 24.04.2020

1. Gdzie jest? – zabawa matematyczna.

Prezentujemy dzieciom ilustracje przedstawiającą dom. Prosimy dzieci, aby opisały gdzie jest dany przedmiot. Chodzi o to, aby dziecko opisując, używało słów określających położenie przedmiotów w przestrzeni (na, w, obok, na dole, u góry itp.)

• Gdzie jest słońce?
  • Gdzie jest komin?
  • Gdzie leży jabłuszko?
  • Gdzie odpoczywa motylek?
  • Gdzie lata ptaszek?

2. Dzieci dbają o środowisko – słuchanie wiersza B. Formy.

W zgodzie z przyrodą żyją wszystkie dzieci.

Kochają jasne słonko, które na niebie świeci.

Nie łamią gałęzi, dbają o rośliny,

podczas wycieczek do lasu nie płoszą zwierzyny.

Często też dorosłym dobry przykład dają –

w wyznaczonych miejscach śmieci zostawiają.

3.  Przyjaciel przyrody – stworzenie kodeksu przyjaciela przyrody na podstawie wysłuchanego wiersza.

Do zabawy potrzebny jest arkusz papieru, klej oraz wydrukowane ilustracje umieszczone poniżej.

Czytamy ponownie wiersz pokazując w odpowiednim momencie obrazki. Następnie omawiamy pozytywne zachowania, które mogą świadczyć, że jesteśmy przyjaciółmi przyrody. Dzieci przyklejają obrazki na papier, mogą też dorysować własne pomysły postaw proekologicznych.

4. Kwiaty cięte/kwiaty doniczkowe – zabawa przyrodnicza.

Prezentujemy dzieciom ilustracje kwiatów i pytamy czy widzą między nimi różnicę. Następnie jeśli mamy, pokazujemy dzieciom kwiat doniczkowy i nad gazetom wyciągamy go z doniczki tak, aby pokazać korzenie (jeśli nie mamy, pokazujemy dzieciom ilustracje zamieszczoną w galerii). Pytamy dzieci, do czego one służą. Jeśli nie wiedzą, proszę nalać na podstawkę trochę wody i obserwować w ciągu dnia, co się z nią dzieje. Następnie pokazujemy dzieciom ilustracje kwiatów ciętych. Jeśli macie Państwo cięte kwiaty w domu, dzieci mogą je powąchać i ułożyć w wazonie dowolne kompozycje. Zabawę kończymy pytaniami:

• Czy umiecie dbać o kwiaty?
  • Czy będziecie to robić?

5. Jak dbamy o przyrodę – quiz dydaktyczny.

Wypowiadamy twierdzenia umieszczone poniżej. Zadaniem dziecka, jest potwierdzenie prawidłowej odpowiedzi – wstając i mówiąc TAK, lub zaprzeczenie pozostając bezruchu i mówiąc NIE.

• Zwierzęta nie czują, kiedy im się dokucza.
  • Śmieci powinno się wyrzucać do specjalnych pojemników, a jeśli ich nie ma  – do kosza.
  • Każda woda, którą pijemy, powinna być czysta.
  • W lesie wolno krzyczeć.
  • Warto sadzić kwiaty w ogrodzie.

6. Przyjaciel przyrody – wręczenie odznak.

W galerii poniżej umieszczam odznakę Przyjaciela Przyrody – gotową do wydruku. Maluszki dużo już wiedzą jak dbać o przyrodę, mam nadzieję, że wiedza nie pujdzie na marne i będą pamiętać o zasadach umieszczonych w dzisiejszym kodeksie.