24.04 PIĄTEK

utworzone przez | kwi 24, 2020

TEMAT: MALI EKOLODZY – SEGREGUJEMY ŚMIECI

Cele:

zapoznanie z pojęciem ekologia , recykling

– kształcenie postawy współodpowiedzialności za naszą planetę

– kształcenie nawyku segregowania śmieci.

– zapoznanie dzieci z kolorami pojemników do segregacji.

Przeczytaj dziecku wiersz:

Lubię dbać o środowisko,
i wiem o nim prawie wszystko:
gaszę światło w toalecie,
by nie brakło go na świecie.
Jeżdżę tylko na rowerze,
bo to służy atmosferze,
nie marnuję także wody,
by świat zdrowy był i młody.

Po przeczytaniu wiersza porozmawiaj z dzieckiem na temat jego treści, pytając jak można dbać o środowisko? Wyjaśnij dziecku, że ten kto dba o środowisko nazywany jest ekologiem

„Ekolog” – wyjaśnienie pojęcia- pokaż dziecku filmik

„W kontakcie z naturą”- dla dzieci

„Ekologiczny dom” –bajka edukacyjna

Ekolog – osoba, która dba o środowisko naturalne! – zwracamy uwagę na to, że każdy z nas może być ekologiem.

– dba o zużycie energii

– pamięta, aby jej nie marnować podczas codziennych czynności,

– zmniejsza zanieczyszczenia

– pamięta aby codzienne czynności nie powodowały nadmiernej emisji szkodliwych  substancji

– używa produktów przyjaznych środowisku

– pamięta, że opakowania i torby mogą być poddane recyclingowi,

Przeczytaj dziecku  ,,List od Matki Ziemi”

„List od Matki Ziemi” –słuchanie treści listu oraz wspólna rozmowa, wyciąganie wniosków

Drogie dzieci!
Piszę do Was list, gdyż mam zmartwienie i liczę na Waszą pomoc. Bardzo martwię się o zaśmiecane przez ludzi plaże, rzeki, jeziora, morza i oceany. Przyroda jest zatruwana, niszczona. Mieszkańcy miast i wsi produkują olbrzymie ilości śmieci. Niektórzy, chcąc się ich pozbyć, wywożą je do lasu albo palą w piecu. Na sklepowych półkach jest mnóstwo towarów i często trudno się oprzeć przed ich zakupem w nadmiernej ilości. Opakowania po nich to śmieci, których wciąż przybywa. Pamiętam, że kiedy Wasi dziadkowie byli dziećmi, oddychali czystym powietrzem, używali wielorazowych siatek na zakupy, a zamiast napojów w kartonikach i plastikowych butelkach, mamy gotowały smaczne kompoty z owoców. Czy macie pomysł na naprawę i ochronę środowiska, tak aby nasze domy i miasta oraz lasy i rzeki były czyste i piękne?
Wasza Ziemia

Rozmowa na temat wysłuchanego listu

– Dlaczego Ziemia napisała list do dzieci?
– W jaki sposób możemy pomóc Ziemi? (np. segregacja śmieci)

„Segregujemy śmieci ” – rozmowa z dziećmi na temat sposobu segregacji odpadów

Co zrobić, żeby odpadów było mniej?

Rozłóż na dywanie różnego rodzaju odpady: plastikowe butelki, kartoniki po mleku lub po śmietanie, plastikowe pudełeczka po jogurtach, szklane butelki, opakowania papierowe i różnego rodzaju folie, puszki, słoiki, worki, puste torebki papierowe, suche liście i gałązki krzewów, zatłuszczony papier, ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne.

Przeprowadź „burzę mózgów”, zadaj pytania:

– Co to są śmieci? (rzeczy niepotrzebne, nieprzydatne, zbędne)
– Jak inaczej można je nazwać? (odpady)
– Skąd się biorą odpady i gdzie występują? (dzieci wymieniają różne źródła pochodzenia śmieci, np. odpady ze szkoły, domów, restauracji, fabryk. Śmieci występują tam, gdzie mieszkają i pracują ludzie).
Pokaż dziecku pojemniki różnych kolorów, wytłumacz jaki rodzaj odpadów należy wrzucić do danych pojemników. Na końcu dzieci segregują przyniesione śmieci wg wskazówek.

książka niebieska cz.4 str. 94

„Co to jest recykling” – zapoznanie z pojęciem ponownego wykorzystania odpadów.

„Rady na odpady” – bajka edukacyjna

Rozmowa z dzieckiem na temat recyklingu

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem. Można je ponownie wykorzystać i przetworzyć. To nazywa się recyklingiem. Z niektórych odpadów dzięki recyklingowi powstają nowe przedmioty, np. książki, zeszyty, butelki, słoiki, prąd i ciepło. Z plastiku, który jest pochodną ropy naftowej, otrzymujemy ubrania sportowe, polar, namioty, plecaki, buty.

„Zrób to sam” – torba ekologiczna

Zaprezentuj dziecku różne rodzaje toreb, omów ich zalety i wady (jednorazowa reklamówka, torba papierowa, torba wielokrotnego użytku np. z płótna)

– dziecko opisuje zgromadzone torby i ustala, które z nich są przyjazne dla środowiska, a które nie. Poproś dziecko o uzasadnienie swojego wyboru. Pokaż dziecku różne wzory i symbole ekologiczne umieszczone na torbach.

– daj dziecku kartkę papieru A4 i ołówek. Poproś dziecko o zaprojektowanie wzoru na kartce. Po zaprojektowaniu wzoru daj dziecku kredki lub farby. Dzieci uzupełniają pracę, wypełniając kontur farbą lub kredkami.

Proponuję również wykonać torbę papierową na prezenty

filmik: Jak zrobić papierową torbę prezentową? –pomóż dziecku zrobić torbę.

Inne propozycje :

– wykorzystanie rolek po papierze toaletowym – propozycje-filmiki

Miłej zabawy

Pani Janka