27.04 PONIEDZIAŁEK

utworzone przez | kwi 27, 2020

Witamy Was bardzo serdecznie.    

W tym tygodniu zachęcamy do rozwijania zainteresowań miejscem zamieszkania (zabytkami, ważniejszymi instytucjami, pięknem  krajobrazu miasta Tarnowskie Góry)

TEMAT TYGODNIA : MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGOIN

TEMAT DNIA : MIEJSCOWOŚC W KTÓREJ MIESZKAM – MÓJ DOM

Cel ogólny:  Zapoznanie i nazywanie zabytków i ciekawych miejsc Tarnowskich Gór na podstawie filmiku, ilustracji, albumu, pocztówek, przewodnika po miejscowości.

 Zadanie 1

Pokaż dziecku na mapie Polski miejscowość Tarnowskie Góry, zapytaj o adres i miejsce zamieszkania  (utrwalanie adresu zamieszkania)

Miejscowość  w której mieszkam, to……………

Mieszkam w ……… przy ulicy …………………………

Lubię swoją miejscowość, bo………………………

Moje przedszkole znajduje się w ……………….. przy ulicy………………….

Ułóż z dzieckiem z rozsypanki literowej nazwę miejscowości –Tarnowskie Góry (zwróć uwagę, że nazwy miast i wsi piszemy zawsze wielką literą)

Pokaż dziecku filmik – Proponuję bliższe poznanie swojej miejscowości, zwróć dziecku uwagę na architekturę, zabytkowe obiekty.

Jedno z najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku – Tarnowskie Góry – znane są przede wszystkim ze swoich podziemi – Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Znajdziesz tutaj również przepiękny ratusz, śliczny rynek a poza centrum wspaniale odbudowany zamek w Starych Tarnowicach.

Zadanie 2

Przeczytaj dziecku legendę ,,O Kmieciu Rybce”- zainteresuj  dziecko historią miasta Tarnowskie Góry ( Stare Tarnowice)

Legenda ,, O Kmieciu  Rybce”

Były to dawne czasy, gdy właścicielem Starych Tarnowic (dzisiaj dzielnica Tarnowskich Gór w woj. Śląskim), był bogaty szlachcic Piotr Wrochem.

Kmieć Jan Rybka podczas pracy na roli wyorał połyskujący srebrem kamień wielkości głowy. Znalezisko to spiesznie zaniósł do dziedzica, za co został wynagrodzony, a Pan na Zamku nakazał mu dalej szukać.

W następnych dniach wół Rybki jeszcze kilkakrotnie odnalazł „srebrny skarb”, tak jakby wyczuwał go pod ziemią.

Kiedy pola Piotra Wrochema okazały się bogate w złoża rud srebra i ołowiu, Książę opolski Jan zaczął ze szlachcicem negocjacje, odnośnie udostępnienia jego ziem pod działalność górniczą. W zamian za to Wrochem miał otrzymywać 4% z uzyskanego urobku, co było wielką kwotą, zamykającą się sumą ok. 35 złotych reńskich rocznie.

Zaczęły powstawać pierwsze kopalnie, w których tacy jak Kmieć Rybka i inni chłopi znaleźli pracę. Niewielu jednak z nich miało jakiekolwiek pojęcie o pracy pod ziemią, stąd  też w ziemnych zawałach najczęściej ginęli  właśnie  wieśniacy. Szybko jednak dołączyli do nich górnicy z pobliskiego Bytomia, którzy zaczęli uczyć młodych adeptów sztuki górniczej podziemnej roboty.

Inna  wersja legendy – ,,O Kmieciu Rybce”

Przed wieloma wiekami w miejscu, gdzie obecnie znajdują się Tarnowskie Góry, był tylko las. Na jego skraju swoją chatę wybudował rolnik Rybka, a po wykarczowaniu kilku drzew, pewnej ciepłej, letniej nocy, po bardzo ciężkim dniu, rolnik położył się na chwilę w lesie i niemal natychmiast zapadł w głęboki sen.

W śnie tym, pośrodku leśnej polany, zobaczył siedmiu tańczących krasnoludków – górników. Byli tacy mali, że można ich było w dłoni zamknąć. Każdy z nich miał na ramieniu złoty kilof, a ich brody świeciły jak srebro. W rozkopanej przez nich ziemi Rybka zobaczył błyszczące srebrem skarby.

Kiedy mężczyzna obudził się rano, nie miał już czasu na rozpamiętywanie swego dziwnego snu, bowiem pole na niego czekało. Po całodziennej orce Rybka poprowadził swego wołu do leśnego strumyka, ale tam nieszczęsne zwierzę wpadło do bagna.

Rolnik nieźle się natrudził, aby go uratować i jakież było jego zdziwienie, gdy zobaczył, że jego racice i rogi połyskują srebrzyście w poświacie księżycowej. Przypomniał sobie wtedy swój sen i już wiedział, że natrafił na wielki skarb.

Na terenie ziemi tarnogórskiej odkryte zostały bogate złoża rud srebra i ołowiu i górnictwo stało się podstawowym zajęciem mieszkańców tego regionu.

 Zadanie  3

Po obejrzeniu filmików i wysłuchaniu legendy, porozmawiaj z dzieckiem na temat:

– Jakie jest twoje miasto ?   

– ćwiczenia językowe (próba opisania swojego miasta, opowiedzenia legendy ,,O Kmieciu Rybce”)   

Zwróć uwagę na:

– charakterystyczny dla regionu styl zabudowy, budynki

– charakterystyczne miejsca, instytucje, zabytki, pomniki

Pokaż dziecku:  album, pocztówki, książki, przewodniki – zadaniem dziecka będzie rozpoznać znane miejsca i zabytki.

Zadanie 4.

Przeczytaj dziecku wiersz – I.R. Salach ,,Dom’’ 

Wiele wiosek, wiele miast

rozrzuconych w Polsce jest.

Takich małych, takich wielkich

bardzo pięknych miejsc.

Czy mieszkanie masz w Warszawie,

czy też domem twoim wioska,

Wszyscy dobrze o tym wiedzą,

że to właśnie nasza Polska.

Każde dziecko bardzo kocha

zamieszkanie swego miejsca:

domy, sklepy, parki, szkoły

i ulice- te najmniejsze

Marzę, aby kraj swój poznać

od Bałtyku aż po Tatry,

a gdy zwiedzę Polskę całą,

to do domu wrócę.

Po przeczytaniu wiersza zapytaj dziecko:

– jakie miejscowości zna które leżą w Polsce? (pokaż dziecku na mapie)

– co najczęściej znajduje się w miejscu zamieszkania?

– gdzie najchętniej wracamy, gdy skończymy zwiedzać swój kraj?

Zadanie 5

Poproś dziecko aby z kolorowych nici, sznurka, wełny ułożyło kompozycję zabytku np:  dzwonnicę tarnogórską (potrzebny obrazek)

Zabawa z nićmi – układanie kompozycji ze sznurka i kolorowych nici. Dzieci wybierają miejsce, zabytek Tarnowskich Gór i układają kompozycję ze sznurków.

 Zadanie 6.

Pokaż dziecku herb miasta Tarnowskie Góry, wyjaśnij dziecku czym jest herb, zwróć uwagę na to, z jakich elementów składa się herb. Przekaż ciekawostki na temat jego powstania i znaczenia przedstawionych na nich symboli.

https://tarnowskiegory.pl/2018/08/historia-miasta/

W herbie obok złotego orlego skrzydła z herbu Jana II Dobrego, księcia opolskiego, górnośląskiego Piasta, znajduje się także pół czarnego orła z herbu Hohenzollernów, których przedstawicielem był Jerzy Fryderyk von Ansbach fundator herbu. Młotki symbolizują najważniejsze zajęcie pierwszych mieszkańców miasta – gwarków, Labry i klejnot nad hełmem czynią ten herb dostojniejszym.

Karty pracy (niebieskie) cz.5 str.5

– narysuj wybrane miejsce ze swojej miejscowości

– ozdób ramkę według własnego pomysłu

– pooglądaj herby innych miast

– narysuj obok nich herb swojej miejscowości. 

Miłej zabawy

Pani Janka

Skip to content