30.03 PONIEDZIAŁEK

utworzone przez | mar 30, 2020

TEMAT: JAJKO I JEGO TAJEMNICE

Dzień dobry ? Dziś potrzebne nam będą jajka ?

Doświadczenia z jajkiem – zabawy badawcze.

Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.

1. Potrzebne będą: plastikowy pojemnik, lignina, surowe jajko, ugotowane jajko, dwie szklanki, talerzyk.

Ułóż w pojemniku wyłożonym np. ligniną surowe jajko i ugotowane jajko. Dziecko dotyka kolejno jajek, potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice.

Wprowadź oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Zastanawia się nad przyczyną.

Wytłumacz: Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że ma płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się jajka.

Następnie rozbij surowe jajko. Oddziel żółtko od białka. Poproś, aby dziecko powiedziało, z czego

składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).

• Następnie możecie wykonać kolejno inne doświadczenia:
  1. Potrzebne będą: jajko surowe, jajko gotowane, przezroczysta miska lub słoik z szerokim otworem.

• Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkłada jajko do

plastikowej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem.

2. Potrzebne będą: jajko surowe, sól, łyżka, woda, woda w dzbanku.

• Dziecko bada zachowanie jajka surowego w wodzie po dodaniu do niej soli. (Najpierw dziecko wlewa do słoika trochę wody, wkłada jajko, potem dosypuje stopniowo około 10 łyżek soli, uzupełnia wodę, wlewając ją ostrożnie, po ściankach naczynia, i obserwuje, co się dzieje).

3. Potrzebne będą: jajko gotowane, butelka coca-coli, zaparzone i wystudzone herbata i kawa, plastikowe pojemniki (do wlania do nich coca-coli, kawy, herbaty, wody i umieszczenia w nich jajek), barwniki spożywcze.

• Dziecko bada, co dzieje się z ugotowanym na twardo jajkiem zanurzonym w coca-coli, herbacie, kawie, wodzie z dodanym do niej barwnikiem spożywczym (zanurzają w nich jajko).

Wytłumacz dziecku:

Skorupka jajka zbudowana jest z wapnia, podobnie jak nasze zęby. Takie same przebarwienia jak na

skorupkach jajek pozostają na naszych zębach, jeśli nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej

i nie myjemy zębów.

• Jajkowe zawody.

Potrzebne będą: jajko gotowane, sekundnik, np. w telefonie.

•  Każda osoba (dziecko, mama, tata, rodzeństwo) kręci ugotowanym na twardo jajkiem. Rodzic mierzy czas. Po zakończeniu zawodów ogłoście zwycięzcę, któremu udało się najdłużej kręcić jajkiem.

5. Badanie właściwości ugotowanego jajka

Potrzebne będą: jajko gotowane, talerzyk, nożyk plastikowy.

• Dziecko bada właściwości jajka ugotowanego na twardo: obiera jajko, kroi je plastikowym nożykiem na pół, nazywa poszczególne części jajka (skorupka, żółtko, białko), określa wygląd, smak, zapach. Porównuje budowę jajek: surowego i gotowanego. Zastanawia się, co się zmieniło i dlaczego.

6. Porównywanie wielkości jajek różnych ptaków.

Potrzebne będą: Zdjęcia przedstawiające kurę, przepiórkę, strusia oraz zdjęcia przedstawiające ich jajka.

struś
kura
perliczka

Pokaż dziecku zdjęcia, na których znajdują się zdjęcia: przepiórki, strusia, kury,

oraz zdjęcia jaj kury, przepiórki i strusia. Wytłumacz, że różne ptaki znoszą różne jajka

Powiedz:

Największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia czerwonoskórego. Może ważyć nieco ponad

około 1,6 kg. Mieści się w nim około 25 jaj kurzych, a skorupa jest o 10 razy grubsza. Ugotowanie

go na twardo zajmuje od 45 minut do około 2 godzin. Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jajko koliberka hawańskiego.

• Zabawa ruchowa „Spacer z jajkiem”.

Potrzebne będą: łyżka, piłeczka do ping-ponga

Ułóż na dywanie przeszkody. Daj dziecku łyżkę, na której umieścisz piłeczkę. Zadaniem dziecka (rodzica, rodzeństwa) będzie wykonać slalom pomiędzy przeszkodami z łyżką w ręku tak, aby nie upuścić piłeczki na ziemię. Możecie mierzyć czas. Wygrywa ta osoba, która wykona spacer najszybciej.

MIŁEJ ZABAWY ?