31.03.2021 ŚRODA: Kolorowe pisanki.

utworzone przez | Mar 31, 2021

TEMAT TYGODNIA: Wielkanoc

TEMAT DNIA: Kolorowe pisanki.

DATA: 31.03.2021

PROPOZYCJE ZABAW Z DZIEĆMI:

1. Pisanki – poznanie tradycji zdobienia jajek wielkanocnych.

Proszę zaprezentować dzieciom poniższe ilustracje

NALEPIANKA
PISANKA ZDOBIONA WOSKIEM
KRASZANKA
OKLEJANKA
DRAPANKI

Następnie tłumaczymy dzieciom, ze zdobione jajka wielkanocne to inaczej pisanki. Każde z powyższych pisanek, zostało ozdobione w inny sposób dlatego wyróżniamy;

• kraszanki – by jajka uzyskały pożądany kolor gotuje się je w naturalnych wywarach, np. z buraka, cebuli czy żyta
  • oklejanki – są to jajka otoczone włóczką, tkaniną lub płatkami kwiatów
  • nalepianki – to jajka, na które przykleja się wycinanki z kolorowego papieru
  • drapanki – wzory wydrapuje się ostrym narzędziem na wcześniej zabarwionej skorupce
  • zdobione woskiem – za pomocą szpilki na jajko nanoszony jest gorący wosk, tworząc wzory.

2. Przygotowujemy pisanki – zabawa ruchowa.

Do zabawy potrzebujemy cztery kartki w kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym oraz niebieskim. Dzieci zgniatają je, tworząc z nich kule. Rodzic włącza nagranie naszej piosenki ,,Święta z jajkiem i zającem”. Dzieci maszerują swobodnie po pomieszczeniu, na przerwę w muzyce, opiekun losuje jedną z kul (każdy kolor symbolizuje określoną czynność). Zabawę powtarzamy tak, aby dany kolor wystąpił dwa razy.

Symbolika kolorów:

• Zielony: wykonaj trzy podskoki,
  • Czerwony: zrób trzy przysiady,
  • Niebieski: obróć się wokół własnej osi,
  • Żółty: tupnij cztery razy stopami.

3. Kraszanki – ćwiczenie sprawności ruchów dłoni i małej motoryki poprzez wycinanie.

Do zabawy potrzebujemy po 4 kartki w dwóch dowolnych kolorach. Na każdej z kartek Rodzic rysuje po dwa jajka. Zadaniem dziecka jest wycięcie jajek – liczmanów. Dziecko wycina samodzielnie tyle liczmanów, ile jest w stanie ( min 4 jajka 🙂 ) resztę pomaga wyciąć Rodzic/Opiekun.

Po wycięciu wszystkich jajek – liczmanów, dziecko segreguje je wg kolorów, określa kolory jajek i przelicza zbiory. Określa, któych jajek jest więcej/mniej/tyle samo.

4. Pisankowe rytmy – zabawa matematyczna.

Rodzic rozpoczyna układanie rytmów z pisanek. Dziecko ma za zadanie je kontynuować ze względu na kolor pisanki, np.:

• kolor1, kolor 2, kolor 1,kolor 2, kolor 1
  • kolor 1, kolor 1, kolor 2, kolor 1, kolor 1, kolor 2, kolor 1…
  • kolor 2, kolor 2, kolor 1, kolor 2, kolor 2, kolor 1, kolor 2….

5. NALEPIANKA – praca plastyczna.

Do wykonania pracy plastycznej potrzebujemy szablon jajka (narysowany przez Rodzica na białej kartce formatu A4), klej, papier kolorowy.

Dziecko rozpoczyna pracę od wyboru kolorów papieru użytego do wykonania pracy plastycznej. Wybrane kartki drze na małe kawałki, następnie przykleja na nalepiankę.

Pracy troszkę więcej, ale można podzielić na dziś i czwartek 🙂

Z niecierpliwością czekam na fotorelacje z wykonywania Waszych prac plastycznych 🙂

Wasza Pani Ola 🙂