Czytanie książek a rozwój mowy dziecka

utworzone przez | Kwi 23, 2020

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Zalety czytania można by długo wymieniać. Z punktu widzenia logopedy czytanie książeczek od najmłodszych lat wspomaga rozwój mowy, wzbudza zainteresowanie słowem pisanym, wzbogaca słownictwo dziecka, rozwija umiejętność skupiania uwagi na słowie czytanym, pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Dla maluchów polecam książeczki z dużymi wyraźnymi obrazkami najlepiej na kontrastowym tle, książki z ruchomymi elementami i okienkami. którymi dziecko może manipulować, krótkie rymowanki wspomagane gestem, wierszyki o zwierzętach, książeczki z efektami dźwiękowymi i zabawami dźwiękonaśladowczymi, książeczki dotykowe.

Książki wspomagające rozwój mowy malucha polecane przez logopedów:
„Pucio” – rewelacyjny cykl książeczek Marty Galewskiej-Kutry,
„Z muchą na luzie ćwiczymy buzię” Marta Galewska-Kutra,
„Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy” tejże autorki,
„Zabawy paluszkowe” – Krzysztof Sąsiadek.
„Kicia kicia” – cykl bajeczek Anity Głowińskiej,
„Obrazki dla maluchów”, „Dzień Malucha”, „Mały chłopiec”, „Mała dziewczynka” – seria książeczek w grubej oprawie Nathalie Belineau, Emilie Beaumont,
Książki dźwiękowe wydawnictwa Olesiejuk lub inne.
„Moje pierwsze sto słów” – opracowanie zbiorowe.

Aby zainteresować dziecko czytaniem należy pamiętać o zmianie intonacji podczas czytania, czytać powoli i wyraźnie, akcentując stany emocjonalne bohaterów książeczek.
Przy zakupie książek kierujmy się także zainteresowaniami dziecka. Niektóre dzieciaki lubią zwierzęta, inne interesują się pojazdami, smokami lub dinozaurami 🙂

Miłego i Zaczytanego dnia 🙂