Majowe święta – 27.04.2020 r.

utworzone przez | kw. 26, 2020

Tematyka kompleksowa: Moja ojczyzna

Temat: Majowe święta

Data: 27.04.2020 r.

🇵🇱🦅

1. Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie”

Witamy się z dzieckiem różnymi częściami ciała np.:
Witają się paluszki – witamy się paluszkami,
Witają się dłonie – dotykamy się dłońmi,
Witają się łokcie – dotykamy się łokciami,
Witają się kolanami – dotykamy się kolanami,
Witają się stopy –dotykamy się stopami,
Witają się plecy – dotykają się plecami.

2. Zabawa z apaszką do muzyki P. Czajkowskiego – Taniec Cukrowej Wieszczki z baletu Dziadek do orzechów.
*Apaszkę można zastąpić chusteczką.

Muzyka:

Podczas muzyki dziecko tańczy po całym pokoju z apaszką. Pomiędzy małym tancerzem porusza się Rodzic – kiedy klaśnie w dłonie dziecko zostaje zaczarowane w posąg – zatrzymuje się i przybiera dowolną figurę.
Zabawę powtarzamy kilka razy.

3.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej  pt. „Majowe święta”.

Kształtowanie poczucia przynależności narodowej,
poznawanie tradycji związanych z obchodzeniem świąt państwowych.

Opowiadanie:


Ilustracje do opowiadania: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-aplus-ks/mobile/index.html#p=71

4. Zabawa ruchowa „Flaga na wietrze”.

Dziecko porusza się w rytm wygrywany przez Rodzica np. poprzez klaśnięcie dłoni / stukanie dłonią
o stół. Na przerwę w grze dziecko podnosi do góry rękę i naśladuje ruch machania flagą. Rodzic zwraca uwagę, aby przy każdym powtórzeniu zabawy dziecko używało zamiennie lewej ręki i prawej ręki. Proponuje również dziecku machanie flagą oburącz.

5. Odnajdywanie ilustracji z polską flagą.

Jeśli mamy możliwość – proszę ilustrację wydrukować, wyciąć i rozłożyć dziecku na dywanie.

Pokazujemy dziecku obrazki z flagami różnych państw, w tym obrazki z flagami Polski i Monako. Dziecko odnajduje wśród nich flagę Polski. Następnie poszukuje innej flagi, która bardzo ją przypomina. Wskazuje różnice.

6. Oglądanie reprodukcji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku.

Obraz: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Constitution_of_May_3%2C_1791_by_Jan_Matejko.PNG

Swobodne wypowiadanie się na jego temat.
Rodzic pokazuje dziecku reprodukcję malarską obrazu Jana Matejki. Zwraca uwagę na ubiór przedstawionych na obrazie postaci oraz na papier, który trzyma w ręce centralna postać obrazu. Dziecko swobodne wypowiada się na jego temat. Rodzic Opowiada dziecku ciekawostki na temat powstania reprodukcji.

*Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku powstał dawno temu. Obecnie możemy go podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Na obrazie przedstawieni są ważni ludzie, którzy uczestniczyli w niezwykle istotnym wydarzeniu, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja. Zapisano w niej najważniejsze zasady dotyczące życia w naszym kraju. Ludzie ubrani są w stroje charakterystyczne dla tamtych czasów. Z lewej strony obrazu można zauważyć ówczesnego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

7. Flaga z płatków – praca plastyczna

Potrzebujemy:
farby, wodę, płatki kosmetyczne, kartkę z bloku technicznego, klej oraz wycięty herb.

Najpierw dzielimy płatki na pół, połowa bowiem pozostanie biała a drugą połowę namaczamy czerwoną farbką. Wystarczy wziąć sporo wody na pędzelek i wymieszać ją z czerwonym kolorem następnie przyłożyć do płatka kosmetycznego a on z pewnością wszystko wchłonie. Na koniec przyklejamy herb.

Skip to content