Piątek 16.04.2021r.

utworzone przez | kwi 16, 2021

Temat tygodnia: Teatr

Temat dnia: Teatrzyk cieni

Dzień dobry, oto propozycje zabaw na dzisiaj:

1. Zaczynamy od zabawy Echo. Stajemy z dzieckiem w odległości około metra od siebie (rodzic kuca). Dziecko jest odbiorcą, rodzic – nadawcą. Rodzic wydaje z siebie różne dźwięki: krótkie, długie, niskie, wysokie… Dziecko stara się powtórzyć je możliwie jak najdokładniej. Co jakiś czas zamieniamy się rolami.

2.  Rodzaje teatrów – przedstawienie dziecku rodzajów teatru.

Rodzic przedstawia dziecku różne rodzaje teatru oraz czyta krótki opis.
Na koniec dziecko mówi, który teatr najbardziej by go interesował, który teatr chciałby zobaczyć na żywo.

3. Łamańce językowe – ćwiczenia artykulacyjne (dzieci starsze)

Dziecko przygotowuje się do roli aktora. W tym celu musi „rozgrzać” język i buzię.

Jego zadaniem jest powtórzenie łamańców językowych:

Jeż Jerzy śpi pod liśćmi jak należy;
Wróbelek Walerek miał mały werbelek;
Stół z powyłamywanymi nogami;
Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę, kręcąc mordą;
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego;
Żółta żaba szybko skacze, bo jak skakać ma inaczej?

Dla dzieci młodszych proponuję zabawę z wykorzystaniem kostki do gry, dziecko liczy ile oczek wypadło a następnie wykonuje odpowiednie ćwiczenie:-)

4. Teatrzyk cieni – tworzenie cieni z ułożonych dłoni.
Dziecko może spróbować zrobić taki teatrzyk cieni.

W kolejnej części załączam gotowe szablony, które można wydrukować, wyciąć i przykleić na patyczek – w ten sposób można samemu przygotować teatrzyk cieni. Udanej zabawy:-)

Chętnym dzieciom można odtworzyć fragment przedstawienia teatru cieni „Kraina Lodu”:-)