Poniedziałek 12.04.2021r.

utworzone przez | kwi 12, 2021

Temat tygodnia: Teatr

Temat dnia: Pacynka, jawajka, marionetka, kukiełka

Dzień dobry, propozycje zabaw na dzisiaj:

1. W tym tygodniu będziemy realizować tematykę „Teatru” zatem na początek proponuję „Rozgrzewkę aktorów” – zabawy logopedyczne, ćwiczenia poprawnej wymowy, ćwiczenia mimiczne. Każdy aktor wspaniale i wyraźnie powinien recytować swój tekst i odgrywać rolę. Wykonamy teraz kilka ćwiczeń przygotowujących do roli aktora.

Ćwiczenia oddechowe 1. –  głęboki wdech.
Dziecko kładzie się na plecach, a na brzuchu ma położoną książkę. Wdech nosem powinien spowodować uniesienie książki na brzuchu, następnie spokojnie wydychamy powietrze.

Ćwiczenie oddechowe 2. – wydłużanie fazy wydechu.
Dziecko na jednym wydechu stara się powiedzieć całe zdania np. „Pierwsza wrona bez ogona”, „Druga wrona bez ogona”, „Trzecia wrona bez ogona”. Następnie stara się powtarzać po dwa, po trzy zdania na jednym wydechu.

Ćwiczenia mimiczne.
Dziecko przedstawia emocje mimiką twarzy:
– Jestem radosny – pokazuję szeroki uśmiech,
– Jestem zmartwiony – udaję płacz,
– Jestem zdziwiony – otwieram szeroko oczy i usta,
– Jestem zagniewany – marszczę mocno czoło, brwi i oczy
– Jestem przestraszony….

2. Słuchanie wiersza J. Koczanowskiej Teatr.

Teatr to miejsce jest niezwykłe,

zaczarowana każda chwila,

kurtyna w górę się unosi

i przedstawienie rozpoczyna.

Na scenie dzieją się historie

wesołe, smutne, zagadkowe,

można do kraju baśni trafić

i poznać światy całkiem nowe.

Można się wzruszyć, rozweselić,

nauczyć wielu mądrych rzeczy,

uważnie patrzeć, pilnie słuchać,

ciekawym być i bardzo grzecznym.

Rozmowa na temat wiersza:

• Jakim miejscem jest teatr?
  • Co dzieje się na scenie?
  • Co nam daje teatr?
  • Jak należy zachowywać się w teatrze i dlaczego?

3. Oglądanie obrazków przedstawiających różne lalki teatralne. Słuchanie nazw lalek i ich powtarzanie.

Odpowiedzcie na pytania (dzieci 5-, 6-letnie)

• Ile jest pacynek, ile jawajek, kukiełek i marionetek?
  • Których lalek jest najwięcej? Których lalek jest najmniej?
  • Ile jest razem marionetek i jawajek?
  • Ile jest razem kukiełek i marionetek?

4. Zabawa ruchowa „Spacer królewny i królewicza”.

Królewicz/królewna – czyli Ty, wybierasz się na spacer do królewskich ogrodów. Na głowie masz koronę – książkę. Przy muzyce chodzisz po „ogrodzie” i podziwiasz piękne kwiaty. Gdy muzyka umilknie (wyłącza ja Rodzic) siadasz i odpoczywasz – bądź bardzo ostrożny aby nie spadła Ci korona. Kiedy na nowo zabrzmi muzyka – spacerujesz dalej.

Spacer Królewny i Królewicza

5. Dla chętnych młodszych dzieci, w przypadku posiadania drukarki można wydrukować misiową kartę pracy (rysowanie po śladzie).

6. Odkrywanie litery „h”: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej (dotyczy dzieci 6-letnich i chętnych 5-letnich)

Obejrzyj obrazek, powiedz co się na nim dzieje?

Wskaż na obrazku to, co w swojej nazwie ma głoskę h

• Analiza i synteza słuchowa słowa hamak

Dziecko dzieli słowo hamak na sylaby i na głoski. Liczy ile w słowie jest sylab, a ile głosek. Następnie wymienia inne słowa rozpoczynające się głoską (hak, hulajnoga…), mające ją w środku (rachunek, marchewka…) oraz na końcu (dach, groch…)

• Prezentacja pisowni małej i wielkiej litery h, H.

Poproś dziecko aby przyjrzało się tym literom, następnie niech spróbuje je napisać w powietrzu, na Twoich plecach bądź dłoni:-)

Poniżej znajdują się karty pracy, które można wydrukować w celu odkrywania litery h, H

Miłego dnia:-)

Pani Marta