Poniedziałek: Powroty ptaków.

utworzone przez | mar 29, 2020

TEMAT TYGODNIA: Wiosenne powroty.

TEMAT DNIA: Powroty ptaków.

DATA: 30.03.2020

PROPOZYCJE ZABAW Z DZIEĆMI:

1. Poranna gimnastyka malucha. Zapraszam do wzięcia udziału w gimnastyce, postępujemy zgodnie ze słowami w tle. Link znajduje się poniżej.

2. Uważne Uszko. Doskonalenie umiejętności aktywnego i uważnego słuchania poprzez słuchanie opowiadania. Rodzic zaprasza dziecko do wysłuchania opowiadania.

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów. – Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek. – Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec. – To jest gniazdo bociana. – Dziadku, tam nikogo nie ma. – Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia. – Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec. – Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom. – Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce? – Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły. – I one też kiedyś odlecą? – Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił. – Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek. – Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek. – Brakuje nam skrzydeł. – I dziobów – dodał chłopiec. Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany. – Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają! – Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje. Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe. – Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś? 134 – Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle. – Kle, kle, kle! – powtórzył Olek. Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:

Kle, kle Klekotaniem zbudził bociek

 całe gniazdo swoich pociech.

Kle, kle dzwoni w ptasich główkach

niczym głośna ciężarówka!

– Znowu tatko tak klekoce,

że zarywa boćkom noce?

Czemu tatuś nasz kochany

taki dziś rozklekotany?

Bocian skrzydłem dziób zasłania,

 sen miał nie do wytrzymania!

– Ach, obudźcie mnie już, błagam,

 bo was chciała połknąć żaba!

Następnie możemy porozmawiać na temat wysłuchanego tekstu zadając pomocnicze pytania:

 • Dokąd pojechał Olek?
 • Gdzie miał swoje gniazdo Bocian?
 • W jaki sposób przychodzą na świat bociany?
 • Po czym dziadek poznał, że przyleciały Bociany?
 • Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski?

3. Poznanie wyglądu ptaków wracających wiosną do Polski (ilustracje znajdują się poniżej).

Prezentując dzieciom ptaki, bardzo proszę abyście Państwo przy oglądaniu zwrócili uwagę na:

 • głowę;
 • dziób;
 • skrzydła;
 • nogi.

4. Gdzie siedzi ptak? – zabawa dydaktyczna. Doskonalenie umiejętności orientowania się w przestrzeni.

Do zabawy będziemy potrzebować:

 • zabawkę/ pluszaka – ptaszka lub innego dostępnego pluszaka;
 • krzesło.

Kładziemy ptaszka na krześle i pytamy: Gdzie jest ptaszek?

Następnie prosimy dziecko, aby to ono gdzieś posadziło ptaszka. Rodzic odpowiada na pytanie: Gdzie usiadł ptaszek. Zabawa powtarza się, aż ptaszek usiądzie lub jest  (na krześle, obok krzesła, pod krzesłem, nad krzesłem). Ważne, aby to dziecko udzieliło tych odpowiedzi.

4. Skąd dobiega dźwięk? – zabawa słuchowa.

Zabawa polega na wydawaniu dźwięków/wypowiadaniu słów z różnego miejsca w jednym pomieszczeniu. W naszym przypadku możemy posłużyć się nazwami poznanych dziś ptaków (bocian, jaskółka, szpak, żuraw, skowronek). Dziecko/rodzic ma zamknięte oczy, partner zabawy udaje się po cichutku w wybrane miejsce i wypowiada nazwę ptaka. Zadaniem dziecka jest wskazanie miejsca, z którego dobiega głos. Po wskazaniu miejsca wymieniamy się rolami.

5. Ptaszek – praca plastyczna.

Potrzebować będziemy:

 • kartkę papieru;
 • pędzel;
 • farbki.

Sposób wykonania:

Na kartce papieru malujemy gałązki.

Dokładnie obmywamy pędzelek.

Malujemy swoją rączkę farbą lub kilkoma kolorami farby.

Odbijamy rączkę na gałązce.

Domalowujemy dzióbek oraz oczka.

Tradycyjnie zachęcam do fotorelacji z Waszych zabaw!

Dobrego dnia!

Wasza Pani Ola.

Skip to content