„Ptasie domy, ptasie przysmaki” – 02.04.2020 r.

utworzone przez | Kwi 1, 2020

Tematyka kompleksowa: Wiosenne powroty
Temat dnia: Ptasie domy, ptasie przysmaki
Data: 02.04.2020 r.

Witam uśmiechnięte Biedroneczki !

🌸
  1. Poranna gimnastyka – Na dobry początek zajęć „Pajacyk”
  • Pajac kiwa głową – skłony głowy w przód i w tył
  • Wesoły pajacyk – klaszczemy 2 razy przed sobą
  • Smutny pajacyk – siedząc dotykamy czołem podłogi
  • Pajac skacze – podskoki pajacyka
  • Pajacyk dmucha w balonik – głęboki wdech i wydech

2. Zabawa ruchowa „Kwiaty”

• Kwiaty na wietrze – skręty głowy w prawo i lewo
  • Płatki kwiatków – płatki rozchylają się – ramiona w bok, płatki składają się – ręce złączone nad głową
  • Kwiaty rosną, kwiaty więdną – kwiaty więdną – przysiad, kwiaty rosną – powrót do postawy
  • Spacer w ogródku – chód w miejscu z wysokim unoszeniem kolan
  • Wąchanie kwiatów – wdech powietrza nosem, wydech ustami.

3. Powitanie zabawą paluszkową z wykorzystaniem rymowanki Krzysztofa Sąsiadka „Ćwir, ćwir”
Rodzic prosi dziecko o naśladowanie jego ruchów. Recytuje wierszyk, zbliża palce obu dłoni, tworząc dziobki,
i jednocześnie zbliża do siebie obie dłonie. Następnie zahacza kciuk lewej dłoni o kciuk prawej dłoni,
rozprostowuje palce, unosi dłonie w górę i porusza palcami. Rodzic powtarza zabawę kilka razy.

Ćwir, ćwir, ćwir ćwir
ptaszki śpiewają.
Fyr-fyr, fyr-fyr
ptaszki fruwają

4.Nazwy ptaków, które przylatują do Polski wiosną.
Rodzic zastanawia się, czy dziecko pamięta nazwy ptaków,
które przylatują do Polski na wiosnę.
• Karta pracy, cz. 2, nr 27.
Link: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=28
Dzieci:
− słuchają nazw ptaków, które przylatują do Polski na wiosnę,
− dzielą ich nazwy rytmicznie (na sylaby).

Rodzic kontynuuje rozmowę. Pyta dziecko, czy wie, gdzie mieszkają ptaki, jak budują swoje gniazda.
Rodzic opowiada dzieciom o pewnym zdarzeniu, które zaobserwował dzisiaj rano. Patrząc przez okno,
zauważył wysoko na drzewie dwa ptaszki. Ptaszki znosiły w dziobkach suche trawki, piórka, inne drobne elementy
i wiły swoje gniazdko. Rodzic wyjaśnia znaczenie wyrażenia: wić gniazdko, następnie zadaje dzieciom pytania:
− Dlaczego ptaszki wiły gniazdko?
− Czym dla ptaków jest ich gniazdko?

5.Doświadczenie z lusterkiem – latający motyl
Rodzic przygotowuje połówkę skrzydła motyla oraz małe lusterko (o zabezpieczonych krawędziach).
Dzieci kładą element skrzydła przed sobą na podłodze i przykładają do niego lusterko. Mówią, co zobaczyły.
Lekko poruszają lusterkiem tak, aby motyl latał.

6.Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach Tyle… (Wiersze dla Krzysia i Weroniki).

Motyle… A ile? Tyle!
Tyle, że nikt ich nie zliczy,
nawet ten, co długo ćwiczy.
Jeden żółty jak kwiat na łące.
Drugi biały jak chustka w twej rączce.
Trzeci – czerwony jak w polu maki.
A czwarty – nakrapiany taki.
Motyle… A ile? Tyle!

Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.
Rodzic pyta:
− O jakich owadach była mowa w wierszu?
− Ile było motyli i jak one wyglądały?
Rodzic odwołuje się do zdjęcia z planszy demonstracyjnej. Prezentuje postacie, jakie przyjmował motyl wcześniej, zanim stał się dorosły, i je nazywa. Rodzic przekazuje dzieciom ciekawostki na temat najczęściej spotykanych wiosną motyli: cytrynka, rusałki admirał i pazia królowej.

Motyl cytrynek
Motyl rusałka admirał
Motyl paź królowej

7.Ćwiczenia słuchu fonematycznego – Ptaki i ich przysmaki. Różne obrazki, w tym obrazki przedstawiające ptaki spotykane wiosną i owady. Rodzic układa przed dzieckiem różne obrazki, w tym obrazki przedstawiające ptaki i owady. Mówi słowa z podziałem na sylaby. Dziecko odszukuje obrazki, których nazwy usłyszało, i podnosi je w górę,
np.: jas-kół-ka, mu-cha. Dzieci dowiadują się, co jest przysmakiem danego ptaka.
Rodzic przekazuje ciekawostki na temat pożywienia wybranych ptaków.

*Zdecydowana większość ptaków żywi się zwierzętami. Przysmakiem ptaków są zwłaszcza owady i mięczaki. Niektóre gatunki ptaków szczególnie lubią spożywać gąsienice i dżdżownice. Pisklęta sikory bogatki potrafią zjeść codziennie 770 gramów owadów.

biedronka

Pani Ola