SEPLENIENIE MIĘDZYZĘBOWE

utworzone przez | 19 maja, 2020

Seplenienie międzyzębowe jest jedną z najczęstszych wad wymowy spotykanych w obecnych czasach u dzieci przedszkolnych. Polega na tym, że podczas wymowy niektórych głosek (sz, ż, cz, dż, s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, t, d, n, l czasami r i ł) język wsuwa się między zęby, a powietrze rozchodzi się na boki.
Wymowa międzyzębowa jest uznawana za nieprawidłową już u najmłodszych dzieci (między 2 a 3 rokiem życia) i wymaga podjęcia terapii logopedycznej.

Bardzo ważnym etapem początkowym terapii, mającym ogromny wpływ na jej rezultat, jest wyeliminowanie przyczyn powstawania wadliwej artykulacji. Po diagnozie i ustaleniu przyczyn seplenienia międzyzębowego logopeda często zaleca konsultacje ze specjalistami: ortodontą, laryngologiem, fizjoterapeutą.
Ważne: Tylko podjęcie wspólnych działań pozwoli na osiągnięcie sukcesu w terapii.
Bez wyeliminowania przyczyn nie należy spodziewać się poprawy wymowy dziecka.

Autor plakatu informacyjnego: neurologopeda Paulina Mistal