Środa 26.01.2022r.

utworzone przez | sty 26, 2022

Temat tygodnia: Zabawy na śniegu

Temat dnia  25.01.2022r. Zimowe wyliczanki

Propozycje zabaw na dzisiaj:

1. Na początek „Ubieranie” – zabawa z tekstem Joanny Myślińskiej i Iwony Mojsak

Kiedy zima jest na dworze, – zaczyna mówić rodzic,

to ja … (czapkę, kurtkę, …) sobie włożę – dziecko dopowiada jeden element ubrania,

Raz – dwa – trzy, raz – dwa – trzy.

Jak to włożyć? Pokaż mi. – mówimy razem, a dziecko naśladuje gest wkładania wymienionej części ubioru.

2. „Wyliczanki”. Pytamy dziecko, czy zna to pojęcie i jak je rozumie. Można powiedzieć dzieciom kilka znanych wyliczanek typu Siała baba mak, Entliczek Pentliczek i wyjaśnić cel ich używania.

Po wysłuchaniu próbujemy śpiewać wyliczankę razem z dzieckiem:-)

3. „Jaki jest śnieg?” – zabawa badawcza

Rozmawiamy z dzieckiem nt pochodzenia śniegu, pytamy o jego wiadomości i spostrzeżenia.

„Jaki jest śnieg?” – zabawa słownikowa.

Dziecko określa śnieg np. biały, miękki, czysty, puszysty, mokry, zimny…, a następnie dokonuje porównania np.

biały jak: mleko, kartka… czysty jak: woda, szyba,…

miękki jak: puszek, poduszka, wata, … itd.

„Jaki jest śnieg?” – omówienie właściwości śniegu.

Śnieg jest ciężki, zimny, mokry. Gdy weźmiemy go do ręki i chwilę potrzymamy, to pod wpływem ciepła naszej dłoni topi się – powstaje woda. Dziecko dzieli się swoimi spostrzeżeniami.

„Czy śnieg jest czysty?” – zabawa badawcza.

Na talerzu kładziemy ligninę. Następnie kładziemy śnieg. Kiedy śnieg się rozpuści na ligninie zostaną drobinki nieczystości. Rozmawiamy z dzieckiem na temat doświadczenia.

4. „Karmnik” – karta pracy

W przypadku możliwości wydrukowania karty pracy, można zaproponować dzieciom wykonanie prostego zadania z karmnikiem.

Przyjemnego dnia

Pani Marta