WIELKANOCNE PYSZNOŚCI

utworzone przez | kwiecień 2, 2021

TEMAT DNIA : WIELKANOCNE PYSZNOŚCI – PYCHOTKI Z PIECA

DATA : 02.04.2021

CELE OGÓLNE : Rozwijanie umiejętności przygotowania i dekorowania wielkanocnych wypieków ,rozwijanie możliwości percepcyjnych ; naśladowanie czynności z życia codziennego

PROPOZYCJE ZABAW Z DZIECKIEM :

ŚWIATECZNE BABY – naśladowanie czynności

Dzieci wykonują czynności o których mówi rodzic :

wsypujemy mąkę / trzymanie niewidzialnej torebki i wsypywanie mąki do miski

wbijamy jajko / stukanie piąstki o piąstkę /

dolewamy mleko / powtarzają chlup, chlup /

wsypujemy szczyptę soli i proszku do pieczenia / posypywanie palcami jednej i drugiej ręki /

mieszamy / piąstka zatacza koła nad stołem /

ugniatamy / obie dłonie zaciskają piąstki lub ugniatają miękki przedmiot /

formujemy ciasto / imitowanie ruchu formowania kształtu z ciasta /

zanosimy do pieca / przenoszenie na otwartych dłoniach w inne miejsce /

Proponuję , aby po przećwiczeniu pieczenia ciasta ” na niby ” zaangażować dziecko do pomocy przy prawdziwym tworzeniu świątecznych wypieków . Pomoc rodzicowi w domowych czynnościach stwarza dziecku możliwość aktywnego włączenia się w przygotowania świąteczne , a przy okazji daje dużo satysfakcji . W czasie pracy proszę zapoznać dziecko z przepisem i poprosić o pomoc w przeliczaniu i odmierzaniu poszczególnych składników . Życzę owocnej pracy , dużo cierpliwości i przepysznych wypieków

WIELKANOCNY MAZUREK

Propozycja dla rodziców dzieci , którzy nie są specjalistami w pieczeniu ciast , a dziecko koniecznie chce wykonać wypieki własnoręcznie . Proponuję ” Mini mazurki ” , które są bardzo proste w przygotowaniu i poradzi sobie z nimi każdy maluszek .

Należy przygotować :

wafle andruty , kajmak lub nutelle , dżem , kokos, rodzynki , płatki migdałów, ozdoby cukiernicze lub przeróżne dodatki jakimi dysponujemy .

Po skończonej pracy w kuchni proponuję nauczyć dziecko prostego wierszyka o zajączku , który idzie w gości na przykład do babci i w prezencie zabiera samodzielnie przygotowanego mazurka .

PAN ZAJĄCZEK

Pan zajączek idzie w gości ,

więc się musi przygotować .

Myje uszy , łapki , pyszczek,

Już zabiera swoje ciasto ,

które musi zapakować .

Wszystkie czynności , które wykonuje zajączek dziecko może naśladować w trakcie recytacji wierszyka .