WZORZYSTE PISANKI

utworzone przez | kwiecień 1, 2021

TEMAT DNIA : WZORZYSTE PISANKI – JAJKA KOLOROWE

DATA : 01.04.2021

PROPOZYCJE ZABAW Z DZIEĆMI :

” Znajdź swój sposób na ozdobienie pisanki ” – przybliżenie dzieciom tradycji ozdabiania jajek różnymi technikami .

Omówienie sposobów jakimi można udekorować jajko :

KRASZANKA – powstaje przez gotowanie jajka w kolorowych barwnikach , które nadają skorupce koloru . Dawniej były to naturalne barwniki, które nadają skorupce koloru / łupiny cebuli , sok z buraka , łupiny orzecha włoskiego / .Obecnie można wykorzystać barwniki w proszku lub spożywcze płynne .

PISANKI – wyróżniają się różnobarwnymi wzorami . Można je zrobić przez rysowanie na skorupce wzorów gorącym roztopionym woskiem , a następnie zanurzenie jajka w barwniku .

OKLEJANKI – to przyozdabianie jajek np. kolorowymi skrawkami papieru , tkaniny , elementami wyciętymi z papierowych serwetek , kolorowymi naklejkami itp

Obecnie mamy do wyboru wiele sposobów na dekorację jajek ,a jest to jedna ze świątecznych tradycji , która cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych . Małe dzieci najchętniej dekorują jajka rysując po nich mazakami , flamastrami lub farbami .

A to moja propozycja dla maluszków na zrobienie kolorowych jajek :

” Moja kolorowa pisanka ” – wykonanie pisanek według instrukcji .

Proszę przygotować : jajko ugotowane na twardo , nieduże plastikowe pudełko z pokrywką, ryż , barwnik spożywczy w płynie , łyżka

Instrukcja dla dzieci :

• wsyp ryż do pudełka , dodaj barwnik, wymieszaj wszystko łyżką
  • włóż do środka jajko , zamknij pojemnik
  • mieszaj jajko w ryżu , łagodnie potrząsając pudełkiem
  • wyjmij jajko , pozostaw do wyschnięcia

TAK POWINNY WYGLĄDAĆ GOTOWE PISANKI

Jestem bardzo ciekawa czy zabawa się podobała i efekt końcowy jest zadawalający .