Od gór do morza – 08.05.2020 r

utworzone przez | maj 7, 2020

Witajcie kochane Biedroneczki,
zapraszam do zabawy!

Tematyka kompleksowa: Moja miejscowość, mój region

Temat: Od gór do morza

Data: 08.05.2020 r.

🏔

1.Gimnastyka!

Biedroneczki, pamiętacie tę piosenkę? Tak! Tańczyliście do niej na Uroczystości Dnia Babci i Dziadka.
Pokażcie jak potraficie pięknie tańczyć.

2. Zabawa ruchowa –  Od gór do morza.

Rodzic zaprasza dzieci na wycieczkę. Wskazuje na mapie Polski:
– góry – dzieci naśladują wspinanie się po górach,
– miasto – dzieci spacerują i rozglądają się,
– morze – dzieci kładą się na dywanie i naśladują pływanie.

3. Karta pracy

Link: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=44
Dzieci:
− oglądają zdjęcia,
− odczytują podpisy z Rodzicem (Rodzic czyta wyrazy, a dzieci mówią nazwy zdjęć),
− mówią, które z tych miejsc chciałyby odwiedzić

4. Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach „Wycieczka”.

Rodzic recytuje dzieciom wiersz.

Pojedziemy na wycieczkę: wrr, wrr, wrr,
wezmę misia i bułeczkę: mniam, mniam, mniam.
Autem szybko wyruszamy: tur, tur, tur,
cały wielki świat zwiedzamy: tup, tup, tup.
Tak się kręci kierownica: brum, brum, brum,
a tak światem się zachwycam: ach, ach, ach.
Wycieraczki tak mrugają: i, i, i,
a tak w radiu jazz śpiewają: daba, daba, daba, dam.
A gdy wszystko już zwiedzimy, to do domu powrócimy.
Posiedzimy chwilę w kątku i zaczniemy od początku.
Pojedziemy na wycieczkę …

5. Wyjazd nad morze.

Przygotowujemy kartkę z napisem „ LATARNIA”

Odgłosy morza: https://www.youtube.com/watch?v=mai_J-9VfFQ&feature=emb_title

Rodzic zaprasza dzieci w podróż. Odtwarza odgłos morza. Pyta dzieci, czy wiedzą, gdzie dojechały. Następnie gromadzi dzieci w miejscu, gdzie umieścił obrazek przedstawiający latarnię morską. Rodzic wskazuje polskie morze na mapie Polski, przyczepia w tym miejscu napis latarnia.
Dzieci czytają z Rodzicem wyraz latarnia, dzielą jego nazwę rytmicznie (na sylaby). Rodzic pyta dzieci, czy widziały latarnię i co wiedzą na jej temat, następnie przekazuje kilka ciekawostek na temat latarni morskiej.

6. Zabawa –  Wzory z muszelek.

Rodzic pyta dzieci, co można znaleźć nad morzem na plaży. Informuje je, że nad morzem jedną z popularnych zabaw dzieci jest zbieranie muszelek i układanie z nich wzorów. Wysypuje muszelki na dywan. Dzieci zbierają muszelki, a następnie układają z nich dowolne wzory. Rodzic ogląda z dziećmi ułożone wzory. Jeśli nie mamy muszelek, można posłużyć się elementami wyciętymi z papieru i poprosić dzieci, żeby wyobraziły sobie, że to muszelki.

7. W gospodarstwie agroturystycznym.

Odgłosy wsi: https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0&feature=emb_title

Rodzic odtwarza nagranie (odgłosy wsi). Pyta dzieci, czy wiedzą, gdzie tym razem się znalazły. Następnie gromadzi dzieci w miejscu, gdzie umieścił zdjęcie przedstawiające gospodarstwo agroturystyczne. Pyta dzieci co wiedzą na jego temat.

8. Na wycieczkę w góry.

Odgłosy gór: https://www.youtube.com/watch?v=mtmB30Prqvs&feature=emb_title
Rodzic zaprasza dzieci do zajęcia miejsca przy obrazku przedstawiającym góry.
Nawiązuje do wtorkowego opowiadania. Prosi dzieci o przypomnienie, co wiedzą na temat gór.
Rodzic uściśla wiadomości.

9. Z wizytą w mieście.

Przygotowujemy kartkę z napisem „PIERNIK” oraz 2 kartki z napisem : „ZAMEK”

Rodzic zaprasza dzieci do zajęcia miejsca przy obrazkach przedstawiających Kraków i Warszawę. Rozmawia na temat tych miast, zwraca uwagę na zamki – Wawel w Krakowie i Zamek Królewski w Warszawie. Przyczepia na mapie Polski, w odpowiednich miejscach, napisy zamek. Dzieci czytają z Rodzicem wyraz zamek, dzielą nazwę rytmicznie (na sylaby). Rodzic opowiada dzieciom ciekawostki, np. na temat Wawelu, wspomina o legendzie związanej ze smokiem wawelskim. Pokazuje dzieciom obrazek smoka wawelskiego.

Następnie Rodzic gromadzi dzieci w miejscu, gdzie umieścił obrazek przedstawiający Toruń. Wskazuje Toruń na mapie Polski, przyczepia w tym miejscu napis piernik. Dzieci czytają z Rodzicem wyraz piernik, dzielą nazwę rytmicznie (na sylaby). Rodzic przekazuje ciekawostki na temat tego, z czego słynie Toruń (fabryki piernika).

10.Kolorowanka – latarnia morska

Pani Ola

biedronka

Skip to content