Poniedziałek 11.05.2020 r.

utworzone przez | maj 11, 2020

Temat tygodnia: Moja ojczyzna.

Data: 11.05.2020r.

Temat dnia: Dania też leży w Europie.

Dzień dobry Kubusie, oto wyzwania dla was na dzisiaj:

  1. Nauka piosenki ,, Piosenka o Europie”.

Posłuchaj piosenki kilka razy, następnie spróbuj ją zaśpiewać.

2. Zabawa Polska – mój dom.

Potrzebne będą gazety.

Dziecko z pomocą Rodzica układa z gazet kształt mapy Polski. Na hasło: Podróżujemy, naśladuje poruszanie się dowolnym środkiem lokomocji poza Polską. Na hasło: Wracamy do domu, dziecko  wchodzi na ułożoną z gazet mapę Polski.

•• Zabawa Kto tak potrafi?

Dziecko przeskakuje przez rozłożoną gazetę obunóż, skacze dookoła gazety na jednej nodze. Zwija gazety w kulki, dmucha na nie tak, aby turlały się po podłodze. Wrzuca papierowe kule do pojemnika.

 3. Oglądanie bajki na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena

,,Księżniczka na ziarnku grochu’’.

• Pokazanie na mapie Europy – Danii.

Rodzic  wskazuje Danię na mapie Europy, podaje nazwę jej stolicy – Kopenhaga. (Dania należy do UE). Pokazuje flagę Danii.

• Przedstawienie autora baśni – duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Hans Christian Andersen przyszedł na świat 2.041805 r. w Odense. Pochodził z prostej rodziny – jego ojciec był szewcem, a matka, pracowała jako praczka. W młodości przyszły pisarz spędzał wiele czasu z babcią. To ona wprowadziła go w świat baśni, snując wspaniałe opowieści. Na swoje utrzymanie pracował Andersen fizycznie – początkowo uczył się różnych zawodów, aż w końcu został krawcem. W 1819 r. Andersen podjął decyzję o wyjeździe do Kopenhagi, gdzie chciał zostać aktorem. W latach 1820-1821 uczęszczał do szkoły baletowej. Wkrótce znajomi z teatru zasugerowali mu, by spróbował sił jako pisarz. Andersen poważnie potraktował ich pomysł, lecz początkowo jego dzieła były odrzucane ze względu na znaczną ilość błędów.

Jonas Collin, który od początku wierzył w jego talent, postanowił posłać go do szkoły, by nadrobił zaległości. W dalszych latach życia Andersen odbywał liczne podróże po Europie. Pisał także dzieła związane z podróżami, w których przedstawiał poszczególne miejsca.

Zmarł 4.08.1975 r.

• Rozmowa na temat bajki.

Rodzic pyta:

− Z kim chciał ożenić się książę?

− Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?

− Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?

− Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

4. Zabawa ruchowa Podróż po Polsce i po Danii.

Flaga Polski, flaga Danii.

Kiedy Rodzic pokazuje flagę Polski, dziecko naśladuje jazdę na rowerze: powoli po terenach górzystych, szybciej po terenach nizinnych. Gdy Rodzic zmienia flagę na duńską, dziecko przesiada się do samolotu.

5. Test o zabytkach.

Pamiętasz nasze interaktywne piątkowe zwiedzanie Europy , jeśli nie przypomnij je sobie. https://europa.eu/learning-corner/the-eu-whats-it-all-about_pl

Potem spróbuj rozwiązać test z wiedzy o europejskich zabytkach.

https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/e4b05c730c22a71c21abbf566b57c764_/index.html

6. Praca plastyczna – Papierowy samolot.

Przyjrzyj się instrukcji i spróbuj zrobić samolot.

Miłego dnia

Pani Marta

Skip to content