Wtorek 30.03.2021r.

utworzone przez | marzec 29, 2021

Temat tygodnia: Wielkanoc – zwyczaje i tradycje

Temat dnia  30.03.2021r. Przygotowania do świąt. Zapoznanie z literą j, J: małą i wielką, drukowaną i pisaną

Dzień dobry, propozycje zabaw na dzisiaj:

1. Gimnastyka na dobry humor 🙂

2. Opowiadanie o zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi na podstawie treści ilustracji o tematyce świątecznej – święcenie palemek, pieczenie bab i mazurków, ozdabianie jajek, szykowanie koszyczka wielkanocnego, śniadanie wielkanocne, lany poniedziałek.

3. Zabawa z elementem równowagi – Czy umiesz?

Pokazujemy dziecku czynności i prosimy o naśladowanie: Stanie na jednej nodze (na zmianę na prawej i na lewej) z klaskaniem nad kolanem i pod kolanem, obracanie się wokół własnej osi – w lewo i w prawo, kreślenie palcami stopy kółek na podłodze i w powietrzu.

4. Ćwiczenie na spostrzegawczość – Co nie pasuje?

Przyjrzyj się obrazkom, w każdym rzędzie jeden nie pasuje, wskaż go i wyjaśnij dlaczego.

. 5. Odkrywanie litery „j”: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej (dotyczy dzieci 6-letnich)

Co obserwuje dziadkiem z wnuczętami?

Co znajduje się w gnieździe bociana?

• Analiza i synteza słuchowa słowa jajko

Dziecko dzieli słowo jajko na sylaby i na głoski. Liczy ile w słowie jest sylab, a ile głosek. Następnie wymienia inne słowa, w których głoskę słychać na początku (jeleń, jagody, jogurt…), w środku słowa (fajka, bajka…) oraz na końcu (kraj, klej…)

• Poproś dziecko aby przeczytało sylaby i wyrazy (str. 25)
  • Poproś dziecko aby wybrało pola z sylabami, które tworzą nazwy rysunków (str. 25)
  • Prezentacja pisowni małej i wielkiej litery j, J.

Poproś dziecko aby przyjrzało się tym literom, następnie niech spróbuje je napisać w powietrzu, na kartce i kaszy manny/bułce tartej, ewentualnie na Twoich plecach bądź dłoni:-)

6. Dla chętnych dzieci, w przypadku posiadania drukarki można wydrukować pisanki do ćwiczeń grafomotorycznych.

7. Dzieci 5-, 6-letnie posiadające w domu karty pracy cz. 3 mogą wykonać zadania ze strony 60 – 63.

Miłego dnia

Pani Marta