ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

utworzone przez | maj 19, 2020

Zabawy na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych i lepsze poznanie otaczającego świata. Oprócz tego dziecko, przebywając na dworze, dotlenia się, hartuje, staje się sprawniejsze fizycznie. Dlatego, jeśli twoja pociecha nawet w niepogodę chce wyjść na zewnątrz, to nie warto jej tego zabraniać. Ciągłe siedzenie w domu może znacznie gorzej wpłynąć na zdrowie malucha niż np. spacer w deszczu.

Artykuł zweryfikowany przez: mgr Katarzyna Bilnik-Barańska-dyplomowany psycholog i coach. 

ZAPRASZAM DO ZABAWY

 Zabawa 1:  Rzucanie piłką do kosza

 Potrzebne będą: Piłka, kosz lub kartonowe pudełko, skakanka.

Dziecko (dzieci) ustawiają się w rzędzie przed koszem (jeśli w ogrodzie nie ma kosza, można postawić karto­nowe pudełko). Rodzic za pomocą np. skakanki wyznacza linię rzutu. Dziecko(dzieci) rzucają piłką do kosza. Każde dziecko ma trzy rzuty. Rodzic zapisuje wyniki. Po zakończeniu zabawy prowadzący ogłasza zwycięzcę (jeżeli w zabawie bierze udział więcej dzieci)

Zabawa 2: Poszukiwacze skarbów

To idealna zabawa dla starszych dzieci. Rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, czytania map oraz zwracania uwagi na szczegóły.

Jak grać? Najprostszą wersją jest przygotowanie mapy, na początek łatwej. Następnie należy ofiarować ją dziecku i dać mu czas na odnalezienie drogocennego skarbu (może to być pudełko z łakociami, bilet do kina na fantastyczną bajkę lub (niewielka zabawka.) Oczywiście wcześniej ukryjmy skarb w bezpiecznym miejscu. Jeśli bawimy się na własnym podwórku, nie musimy się martwić, że skarb dostanie się w niepowołane ręce. Jednak w sytuacji, gdy bawimy się przed blokiem, ukryjmy go w miejscu, do którego nie mają łatwego dostępu inne dzieci, np. w dziupli.

Zabawa 3: Wyścigi

Nawet małe dzieci wykazują pewną chęć rywalizacji. Dlatego można od czasu do czasu urządzić zawody biegowe. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka, sami stańmy na starcie. Metą niech będzie najbliższe drzewo lub ławka. Dla starszych dzieci trasa może być dłuższa. Oczywiście pozwólmy dziecku od czasu do czasu wygrać – maluch też chce poczuć, że jest w czymś najlepszy.

Zabawa 4: Kocyk

To prosta rodzinna zabawa. Na trawie rozłóżcie kocyk. Zadaniem uczestników jest zmieszczenie się na nim. Kiedy to się uda, wszyscy powinni wstać. Następnie składamy kocyk na pół. Uczestnicy znów muszą się na niego dostać. Później można ponownie złożyć kocyk i sprawdzić, czy tym razem też się uda. Uwaga! Wszystkie pozy i chwyty dozwolone. Można jednak na początku gry ustalić, że uznane będą tylko pozycje leżące lub siedzące.

Zabawa 5:  Tor przeszkód

To zabawa dla małych twardzieli. Na podwórku lub na placu pod blokiem można ustawić przeszkody. Pamiętajmy jednak, by były bezpieczne i w razie potrącenia nie spowodowały u dziecka urazów. Mogą to być plastikowe słupki, wiklinowe koszyki czy inne przedmioty, które można znaleźć w domu.

Zabawa. 6   Zabawy ruchowe z Pipi i Scooby – Odcinek 3

Zapraszam do wspaniałej zabawy

Pani Janka

Skip to content