ZABAWY RUCHOWE

kwi 22, 2020

ZABAWY RUCHOWE DLA DZIECI – propozycje

Tym razem zapraszam Was do udziału w zabawach ruchowych, które tak bardzo lubicie. Można już przebywać w parku, lesie, na świeżym powietrzu !!!

Zabierzcie ze sobą: piłkę, skakankę, hulajnogę, rowerek, chustkę, stoper, kijki, kredę.

  1. Zabawy ruchowe z dzieciństwa rodziców

* Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy – Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dziecko lub dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

* Balonik – „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i… bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez dzieci.

* Gra w klasy – Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć dziecko do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.     

  • Zabawy z piłką

* ,,Jaś”- Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.

* Celowanie – Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.

  • A teraz w ruch idzie (jedzie?) hulajnoga i rowerek

* Tor przeszkód – Możesz na drodze przejazdu dziecka poustawiać, kosze na śmieci, duże zabawki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.

* Slalom – Klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.

  • Zabawy ruchowe z opowieścią- Pająk i muchy

 Dziecko, dzieci biegające swobodnie, naśladując gestami dźwiękiem muchy. Na zawołanie „pająk!”, zastygają w bezruchu. Osoba pełniąca funkcję pająka wychodzi na spacer pomiędzy uczestnikami, uważnie obserwując czy ktoś się nie porusza. Ten kto nie wytrzyma w bezruchu, zabierany jest do „sieci” (miejsce z boku pola zabawowego). Gdy pająk na chwilę wraca do sieci, muchy mają możliwość swobodnego fruwania, aż do następnego polowania.

  • Dzieci do domu – dzieci na spacer.

Na przestrzeni, w której odbywa się zabawa, uczestnicy przygotowują swoje „domki”, w których mogą się swobodnie zmieścić. Mogą być to pętle ze skakanek lub szarf, bądź materiałów naturalnych czy koła narysowane kredą. Na zawołanie „dzieci na spacer” wszystkie rozbiegają się. W czasie, gdy swobodnie biegają, prowadzący woła: „dzieci do domu”. Wówczas każde dziecko jak najszybciej stara się dotrzeć do własnego domku, po czym przybiera określoną przez prowadzącego pozycję, np. siada po turecku. Po chwili  znowu wołacie „dzieci na spacer”. Wówczas dzieci opuszczają swoje domki.

W innym wariancie tej zabawy, przy każdej kolejnej rundzie, można redukować po jednym „domku”. Uczestnik który nie znalazł w odpowiednim momencie schronienia – odchodzi z gry. (to zależy z ilu członków składa się rodzina)

  • Można też poćwiczyć w domu –zapraszam
SKACZEMY, BIEGNIEMY – Wygibasy z naszej klasy – piosenka dla dzieci, dziecięce hity

Miłej zabawy

Pani  Janka

Skip to content