Zajęcia z judo

utworzone przez | Mar 20, 2020

Korzyści wynikające z uprawiania Judo

Ogólny rozwój fizyczny – treningi są skonstruowane tak, by absorbować jak najwięcej grup mięśniowych, a także rozwijać maksymalnie dużą liczbę zdolności motorycznych. Jest bez wątpienia jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów. Na zajęciach duży nacisk kładzie się na rozwój koordynacji. Duży procent treningu zajmuje nauka elementów gimnastycznych, a u zawodników z większym stażem pojawiają się też ćwiczenia akrobatyczne. Zanim nauczymy dzieci chwytów rzutów i trzymań, nasi podopieczni uczą się sztuki miękkiego upadania, która przyda się podczas życia codziennego, jazdy na rowerze, rolkach, czy nartach. Oprócz wszystkich wymienionych wyżej zalet, należy pamiętać, że jest to sport walki, a dzięki zdobytym tu umiejętnościom, państwa pociechy nauczą się trudnej sztuki samoobrony.

Kształtowanie charakteru i prawidłowego rozwoju społecznego dziecka – nasi uczniowie rozwijają wiele cech niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w życiu codziennym. Uczymy dzieci systematyczności, dyscypliny, wytrwałości w dążeniu do celu, a także trudnej sztuki przegrywania i wygrywania „z klasą”. Dzieci uczą się współpracować z kolegami i koleżankami, a poprzez różnorodność ćwiczeń potrafią szybciej odnajdywać się w nowych sytuacjach, także poza salą Judo.

Kształtowanie pasji u dziecka – żyjąc w czasach gier telewizyjnych i komputerów coraz trudniej zaszczepić u dziecka prawdziwą pasję i spowodować, by z przyjemnością odrywało się od codziennych obowiązków. Dzięki ciekawym, zróżnicowanym zajęciom pełnym ćwiczeń, gier i zabaw, których nie miałyby okazji poznać nigdzie indziej, nasze dziecko z przyjemnością będzie wracać na matę, a przed telewizorem tłumaczyć państwu zasady „swojego” sportu. Pozna nowych kolegów i zamiast chodzić bez celu po podwórku, ze swoją paczką z grupy Judo będzie przyjemnie i pożytecznie spędzać czas na treningu. W wakacje zaś przy odrobinie państwa chęci wybierze się z nimi na wspólny obóz, czy kolonie sportowe pod opieką wykwalifikowanych trenerów i opiekunów.

Mamo mam siniaka! – musimy pamiętać, że mimo dostosowania zajęć do wieku uczestników jak przy każdej formie aktywności fizycznej nie da się uniknąć otarć i siniaków, jednak zapewniamy, że jest to łagodny sposób zahartowania ciała, a po jakimś czasie będziemy zdziwieni, że nasze dziecko nie zwraca uwagi na przypadkowe upadki zarówno w dojo jak i poza nim.

Podsumowując – wiele pozostałości z kultury japońskich samurajów do dziś na co dzień funkcjonuje w judo. Sama sala – dojo, czyli „miejsce doskonalenia się” ma specyficzny, pozytywny klimat. Obowiązuje w niej kodeks oparty na zasadach takich jak: wzajemny szacunek, posłuszność i lojalność wobec nauczyciela, godne zachowanie higiena i kultura osobista, honor, skromność i wzajemne wspieranie się na drodze do osiągnięcia celu. Celem tym oczywiście jest samodoskonalenie rozumiane jako rozwój umiejętności, jak i kształtowanie charakteru. Dla dziecka i jego dynamicznie kształtującego się organizmu nie ma nic lepszego niż takie właśnie zajęcia! Ruch, poza wspieraniem naturalnego rozwoju dziecka, pełni także funkcję kompensacyjną, niwelując niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak ciężki plecak z książkami, spanie w nienaturalnej pozycji lub godziny spędzone w pozycji siedzącej (zarówno podczas nauki, jak i biernej rozrywki). Nawet jeśli po upływie kilku lat dziecko zrezygnuje z zajęć judo, to z pewnością pozytywny efekt tej pracy będzie mu procentować przez kolejne dziesiątki lat.

PLAN ZAJĘĆ

Zajęcia z judo odbywają się raz w tygodniu:

  • grupa I (Kubusie) – poniedziałek, 12:30-13:00
  • grupa II ( Pszczółki) – poniedziałek , 13:00-13:30
  • grupa III (P. Mrówki) – poniedziałek , 13:30 – 14:00

Skip to content