08.05.2020 Piątek: Moje najbliższe otoczenie.

utworzone przez | maj 8, 2020

TEMAT TYGODNIA: Moja okolica, mój region.

TEMAT DNIA:  Najpiękniejszy dom.

DATA: 08.05.2020

1. Nasze podwórko – słuchanie wiersza L. J. Kerna. Doskonalenie umiejętności aktywnego i uważnego słuchania.

Czytamy dzieciom treść wiersza, następnie rozmawiamy na jego, temat wykorzystując pytania poniżej.

Nasze podwórko to miejsce,

które najlepiej znamy.

Wszyscy, bez żadnych wyjątków,

takie podwórko mamy!

Nasze podwórko to teren

najbardziej nam bliski na ziemi.

W zimie śnieg na podwórku leży,

a w lecie się trawa zieleni.

Gdy słońce świeci na niebie,

wesołe jest nasze podwórko,

smutnieje zaś, gdy się zjawi pan deszcz

z ponurą córką chmurką.

Czasami z naszego podwórka,

na którym się co dzień bawimy,

widać wieże kopalni

lub wielkiej huty kominy.

I czy to będzie w Gliwicach,

w Toruniu, w Łomży, czy w Krośnie,

gdy spojrzysz na nasze podwórko,

to stwierdzisz, że ono rośnie!

Bo naszym podwórkiem nie jest to tylko,

co jest blisko, ale i traktor w polu,

i stadion, i lotnisko, i jakiś stary zamek,

i lasy na pagórkach, i Wisła,

która płynie środkiem Naszego Podwórka.

Pytania do tekstu:

• Co to jest nasze podwórko?
  •  Czy naszym podwórkiem można nazwać plac zabaw w przedszkolu albo teren wokół przedszkola?
  •  Jak myślicie, kiedy podwórko się cieszy, a kiedy smuci?
  •  Czy pamiętasz, co widać z podwórka w przedszkolu, a co z waszych domów?

2. Symbole mojej miejscowości – zapoznanie się z godłem i herbem miasta Tarnowskie Góry.

Proszę o zaprezentowanie dzieciom herbu i flagi oraz omówienie ich symboliki.

Kochani czy pamiętacie w jakiej miejscowości mieszkacie? Czy ta miejscowość to miasto czy wieś? Czy pamiętacie przy jakiej ulicy mieszkacie? Jeśli tak, to bardzo się cieszę! Mieszkacie w Tarnowskich Górach. Tarnowskie Góry to miasto, które podobnie jak nasz kraj Polska – ma swoje symbole. Do symboli należą herb i flaga. Herb Tarnowskich Gór przedstawiają czarnego orła, złote skrzydło oraz młotki.

• czarny orzeł – nawiązuje do herbu Rodziny Hohenzollernów, którzy bardzo, bardzo dawno temu władali terenami, które dziś tworzą miasto Tarnowskie Góry;
  • złote skrzydło – nawiązuje do herbu Księcia Opolskiego. Książe ten, władał bardzo dużym obszarem, w skład którego wchodziło wiele wsi i miast. W tym Tarnowskie Góry;
  • młotki – nawiązują do zajęcia pierwszych mieszkańców Tarnowskich Gór, czyli górnictwa.

Wasze miasto ma również flagę. Znajdziemy na niej barwy biało, czerwono, czarne. Nawiązują one do herbu miasta.

Tarnowskie Góry mają burmistrza. Burmistrz to osoba, która rządzi miastem, podejmuje ważne decyzje, tak aby dana miejscowość rozwijała się jak najlepiej.

3. Bystre oczko – zabawa wzrokowa.

Prezentujemy dzieciom ilustrację, na której znajdują się flagi Polski, Tarnowskich Gór oraz Unii Europejskiej. Zadaniem dziecka jest wskazanie flagi Tarnowskich Gór. Następnie pytamy, czy dzieci widzą na ilustracji flagę Polski. Jeśli tak, to prosimy dzieci o wskazanie jej.

4.Co widzisz wokół siebie – zabawa językowa.

Zadaniem dzieci jest rozglądanie się wokół siebie i określenie, co widzą. Można też utrudnić zabawę, zadając pytania:

• Co widzisz, kiedy spojrzysz w górę?
  • Co widzisz, kiedy spojrzysz w dół?
  • Co widzisz, kiedy spojrzysz za siebie?

5. Moja miejscowość – quiz dydaktyczny.

Do zabawy potrzebujemy kartkę w kolorze zielonym oraz kartkę w kolorze czerwonym.

Kolor zielony oznacza zdanie prawdziwe, zaś czerwona fałszywe. Rodzic czyta zdania dotyczące Tarnowskich Gór, zadaniem dziecka jest określenie czy dane twierdzenie, jest prawdziwe czy fałszywe przez podniesienie do góry kartki, w odpowiednim kolorze.

• Tarnowskie Góry to miasto.
  • Tarnowskie Góry to stolica Polski.
  • Tarnowskie Góry mają godło, flagę oraz burmistrza.
  • W Tarnowskich Górach nie ma przedszkoli.
  • W Tarnowskich Górach jest kopalnia srebra oraz Aqua Park.
  • W herbie Tarnowskich Gór są serduszka.

6. Flaga – malowanie farbami.

Rodzic prezentuje dzieciom raz jeszcze flagę miasta. Prosi o określenie kolorów znajdujących się na niej. Następnie kolorowankę umieszczoną w galerii malujemy farbami zgodnie ze wzorem.

Miłej pracy.