Czwartek 27.01.2022r.

utworzone przez | sty 27, 2022

Temat tygodnia: Zabawy na śniegu

Temat dnia  27.01.2022r. Cukrowa śnieżynka

Propozycje zabaw na dzisiaj:

  1. Zaczynamy od Tanecznej Rozgrzewki

2. „Biała gwiazdka” – czytamy dziecku wiersz Tadeusza Kubiaka.

Spada z nieba gwiazdka
Śnieżna prosto z nieba.
Zgasła mi na dłoni…
Gwiazdko biała, przebacz
Jeszcze spadnie wiele
Takich śnieżnych gwiazd
Na zmarznięte drzewa
I na dachy miast.

Rozmowa kierowana na temat treści wiersza:

– Skąd spadła gwiazdka?
– Co to znaczy, że gwiazdka zgasła?
– Dlaczego gwiazdka się rozpuściła?

3. „Rytmy”

Na dywanie rozpoczynamy układanie rytmu 3-elementowego: kwadrat zielony, kwadrat żółty, kwadrat czerwony…
Papierowe kwadraty możemy zastąpić dowolnymi przedmiotami, np. sztućcami:-)
Dzieci dokładają przedmioty tak, aby zachować rytm

4. Zabawa logorytmiczna „Dmuchamy na płatki śniegu”

Przegotowujemy dużo białego confetti (może być serwetka/chusteczka porwana na malutkie kawałki) i słomkę do napojów. Confetti rozrzucamy na stole. Na ustalone hasło dmuchamy na nasze śniegowe płatki przy użyciu słomki. Kto pierwszy zdmuchnie swoje śniegowe płatki – tata, mama, czy dziecko?

Następnie układamy confetti na wewnętrznej części dłoni ( nie za dużo). Nabieramy nosem powietrze i wypowiadamy szybkie, mocne „t”. Czy nasze śniegowe płatki podskoczyły? Spróbujmy jeszcze raz, niech polecą jeszcze wyżej.

Przy każdym  ćwiczeniu oddechowym należy zadbać o spokojne, głębokie wdechy.

4. „Cukrowa śnieżynka” – praca plastyczna

Do zabawy plastycznej potrzebna jest czarna lub ciemna kartka. Szkicujemy na niej zarys śnieżki. Dziecko za pomocą kleju rysuje kontury śnieżynki, a następnie posypuje kartkę cukrem. Po zsypaniu cukru na talerzyk, na kartce powstaną błyszczące kryształki śnieżynek, które można również dodatkowo udekorować kilkoma drobinkami brokatu. Całość doskonale widać krok po kroku na filmie.

Miłego dnia

Pani Marta

Skip to content