BAŚNIE, BAJKI… BAJKOTERAPIA

utworzone przez | maj 20, 2020

BAJKI TERAPEUTYCZNE

„Bajka może być lekiem na całe zło. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czymś martwi, a my nie bardzo wiemy jak mu pomóc, doskonałym środkiem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie” (D.Brett „Bajki, które leczą”)

Bajkoterapia to metoda pracy z dzieckiem pomagająca w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Specjalnie skonstruowane opowiadanie możemy wykorzystać, gdy dziecko czegoś się boi, czymś się martwi, pomaga nam w rozwiązywaniu codziennych problemów i sytuacji wychowawczych. Dziecko słuchając opowiadania, w którym bohater przeżywa podobne rozterki i sytuacje, utożsamia się z nim, ma poczucie, że nie jest sam, że są inni podobni do niego.

Ponieważ dziecko nie potrafi zwrócić się o pomoc, nie zna słów określających stany emocjonalne, identyfikacja z bohaterem ma mu pomóc lepiej rozumieć swoje uczucia i dać ukojenie, że nie tylko jemu towarzyszą trudne emocje. Dziecko dostaje przekaz „Bohaterowie bajek mają podobnie, ale udaje im się to przezwyciężyć.”

Celem bajki jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka. Bohater ma problem podobny do tego, który przeżywa dziecko, dzięki temu nabywa ono nowe schematy myślenia  o  sytuacji  lękotwórczej, poznaje  inne wzory reagowania emocjonalnego i zachowania. Ten rodzaj bajki uczy również wrażliwości na problemy innych. Pomaga zrozumieć sytuację, poszukiwać i odkrywać swoje mocne strony, kształtować odpowiedni obraz siebie, rozwijać empatię i poczucie własnej wartości.

Należy jednak pamiętać, że bajka jest tylko narzędziem, niekoniecznie rozwiązaniem problemu. Sama lektura nie oznacza, że dziecko pozbędzie się trudności.

  • Artykuł dla rodziców: Komu potrzebne są bajki terapeutyczne?

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/59-niebieska-linia/449-komu-potrzebne-sa-bajki-terapeutyczne.html

PRZYKŁADY BAJEK TERAPEUTYCZNYCH

  • Bajki terapeutyczne M. Molicka

0:10  Misiulek w przedszkolu

30:35  Wesoły Pufcio

42:11  Lisek Łakomczuszek

52:47  Piłeczka

1:13:05  Kurek i Kwaczuś

1:33:09  Zuzi Buzi

1:43:00  O laleczce, która była klaunem

2:11:32  Zwaśnione pory roku

2:31:50  Duch Krecik

2:44:27  Mrok i jego przyjaciele

3:00:46  Zagubiony Promyczek

3:20:21  Dziewczynka z obrazka

3:46:58  Rycerz i jego giermek

3:58:54  Domek na drzewie

4:17:24  Lustro

  • Bajki- pomagajki

  • Bajka dotycząca problemu śmierci

https://mamailusia.blogspot.com/2014/09/bajka-dla-dzieci-dotyczaca-problemu_7.html

  • Bajka Terapeutyczna – Powrót do przedszkola

http://emocjeprzedszkolaka.pl/wp-content/uploads/2020/05/bajka_powrot_do_przedszkola.pdf

Po przeczytaniu/odsłuchaniu bajki, można zachęcić dziecko do rozmowy na temat przeżyć bohaterów, odniesienia się do doświadczeń własnych, a także do wykonania ilustracji. Nie należy narzucać dziecku interpretacji bajki, powinno to zrobić samodzielnie.

MIŁEGO DNIA 😊

Skip to content